Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Premier Beata Szydło przekazała karetkę dla brzeskiego szpitala

Premier Beata Szydło przekazała karetkę dla brzeskiego szpitala

l1040882_800x533Brzeski szpital jest jedną z dziesięciu placówek w województwie, które odebrały akty notarialne przekazujące samochody do użytkowania przez zespoły ratownictwa medycznego.

– Pojazd, który otrzymaliśmy jest samochodem wysokiej klasy i bardzo dobrze wyposażonym – informuje dyrektor brzeskiego szpitala Józefa Szczurek-Żelazko. – Karetki, które rozdysponowano służyły podczas Światowych Dni Młodzieży. Samochody zostały zakupione z budżetu państwa. Jest to sprzęt bardzo wysokiej klasy, spełniający standardy europejskie – uzupełnia wypowiedź dyrektor Szczurek-Żelazko.

W przekazaniu karetek uczestniczyła premier Beata Szydło. – Dla rządu bezpieczeństwo jest priorytetowe – mówiła pani premier na spotkaniu z małopolskimi ratownikami medycznymi, którzy zabezpieczali Światowe Dni Młodzieży. – Na ręce tych wszystkich, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, którzy zabezpieczają takie wydarzenie, należą się ogromne podziękowania. Światowe Dni Młodzieży były wielkim świętem radości, wielkim świętem wspólnoty. Gdyby nie te służby, które przez 24 godziny na dobę pracowały w tamte dni, to nie moglibyśmy mówić, że było to wydarzenie, w czasie którego odnieśliśmy ogromny sukces – dodała premier Szydło.

Kilka lat temu wszystkie karetki stacjonowały w Brzesku. W wyniku starania wielu osób udało się uzyskać pozwolenie na dyslokację i teraz karetki oprócz Brzeska stacjonują jeszcze w Szczurowej i w Czchowie. Powoduje to, że czas dotarcia do osoby potrzebującej pomocy znacznie się skrócił. Znaczenie ma również sprzęt, w który są wyposażone pojazdy. Jest to sprzęt wysokiej europejskiej klasy. Ma to znaczenie zwłaszcza w południowej części naszego powiatu, gdzie teren jest górzysty z trudnymi dojazdami. Wyposażenie karetki pozwala łączyć się z innymi szpitalami w sprawie przyjęcia chorego na przykład z zaburzeniami pracy serca i jego natychmiastowym transportem do miejsca docelowego. To znacznie skraca okres diagnostyczny i terapeutyczny oraz zwiększa szansę na przeżycie chorego.

Do tej pory brzeski szpital korzystał z usług firmy zewnętrznej w ramach transportu chorych, ale między innymi ze względu na dużą awaryjność podstawianych karetek dyrektor szpitala podjęła decyzję o zakupie nowych ambulansów i rezygnacji z usług firmy. W tej chwili brzeski ZOZ dysponuje bardzo dobrze wyposażonymi ambulansami.

IB