Nie przegap
Strona główna » Kultura » Promocją książki Józefa Barana pt. „Stan Miłosny… Przerywany” / 9 sierpnia 2019 r.

Promocją książki Józefa Barana pt. „Stan Miłosny… Przerywany” / 9 sierpnia 2019 r.

X Dni Gminy Borzęcin rozpoczną się w piątek 9 sierpnia 2019 r. r. promocją książki znakomitego polskiego poety Józefa Barana pt. „Stan Miłosny… Przerywany” i potrwają… 10 dni. Zakończy je, trwające trzy dni koncertowe granie oraz XV Borzęckie Święto Grzyba.

– Zapraszamy na pierwsze, a zarazem wyjątkowe wydarzenie w ramach X Dni Gminy Borzęcin – spotkanie z poetą Józefem Baranem połączone z promocją książki i projekcją filmu „Poeta pisze sobą”. Spotkanie poprowadzi wybitny znawca literatury prof. Marek Karwala – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Promocja książki odbędzie się w piątek, 9 sierpnia 2019 r. o godz. 18:00 w sali Narad Domu Ludowego w Borzęcinie.

Tytułowy Stan miłosny przerywany to poetyckie natchnienie, które przychodzi i… znika, nierzadko na całe tygodnie – a czy czekając na wenę poeta jest poetą? Jest. Józef Baran jest tego najlepszym dowodem. Gdy poezja nie chce do niego przyjść, tropi ją na każdym kroku: czytając, słuchając płyt, patrząc z okna na parę staruszków czy dyskutując o literaturze z przyjaciółmi po piórze. Zadanie ma tym trudniejsze, że zawsze zależy istotnie na jednym: wydobyciu ze świata piękna, nawet gdy jest to świat okropny, koszmarny, brudny. Zwłaszcza gdy niepewny swego losu, toczy walkę z nawrotem choroby nowotworowej (którą zwyciężył). Oprócz dziennych zapisków w książce znajdziemy obszerne fragmenty korespondencji z przyjaciółmi, autorskie portrety (m.in. Tadeusza Kantora, Allena Ginsberga czy Noblisty Thomasa Tranströmera), a także niepublikowane jeszcze wiersze Józefa Barana oraz kilkadziesiąt szkiców do wierszy.

Józef Baran to klasyk poezji współczesnej, podróżnik, autor ponad 30 książek lirycznych i prozatorskich. Jego utwory przełożone były na 20 języków, wielokrotnie analizowane na maturach i w podręcznikach szkolnych a także śpiewane m.in. przez Stare Dobre Małżeństwo.

 

borzecin.pl