Nie przegap
Strona główna » Kultura » Promocja Rocznika Małopolskiego w brzeskiej bibliotece

Promocja Rocznika Małopolskiego w brzeskiej bibliotece

We wtorek 14 maja 2019 roku w budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku odbędzie się kolejna już promocja jubileuszowego 20. tomu rocznika „Małopolska”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w sali 212 na II piętrze.

– Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, które stanowi wspaniałą okazję do spotkania w gronie miłośników tematyki regionalnej, ciekawych rozmów dających początek nowym inicjatywom na rzecz Małopolski – zachęcają organizatorzy.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że w tomie znalazły się również dwa artykuły związane z naszym regionem: „Sprzedawanie różdżki i inne rytuały weselne w Borzęcinie” autorstwa Elżbiety Porębskiej-Kubik oraz „Działalność rodziny Goetzów-Okocimskich w Krakowie, Galicji i w Polsce południowej” autorstwa Jana Stefana Gawlika.

Roczniki „Małopolska: regiony – regionalizmy – małe ojczyzny” ukazują się od 1999 roku. Inicjatorem ich powstania był. ks. Władysław Pilarczyk – animator małopolskiego ruchu regionalnego. Od 2001 roku Redakcja rocznika ma swoją siedzibę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Z Redakcją współpracują przedstawiciele środowiska akademickiego Krakowa i Małopolski, a także małopolscy regionaliści, działacze regionalnych i lokalnych towarzystw kultury, społeczni animatorzy kultury, lokalni badacze, lokalne grupy działania, pracownicy samorządowych instytucji kultury, samorządowcy, liderzy społecznego ruchu kulturalnego, dziennikarze, nauczyciele, bibliotekarze, muzealnicy, studenci, pasjonaci. 

Pismo nawiązuje do tradycji prasy i wydawnictw regionalistycznych sięgającej XIX wieku. Jest to jedyne na terenie województwa małopolskiego wydawnictwo ciągłe o charakterze popularno-naukowym szeroko prezentujące zagadnienia regionalizmu w kontekście historycznym, ideowym, społeczno-kulturowym. Publikacja ma zasięg ponadregionalny – obejmuje obszar historycznej Małopolski, czyli obecnych województw: małopolskiego, częściowo śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego.

Wydawnictwo dostępne jest również w wersji elektronicznej w formie plików pdf.

Rocznik Małopolska Tom XX <==

IB

 

PLAKAT