Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Przypomnienie / Oddaj krew w Szczepanowie / 7 kwietnia 2019 r.

Przypomnienie / Oddaj krew w Szczepanowie / 7 kwietnia 2019 r.

Przypominamy – dzisiaj tj. w niedzielę 7 kwietnia do 13.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepanowie trwa akcja krwiodawstwa. Jak relacjonuje nam druhna Ola Dumara jak do tej pory 10 osób oddało już krew, a co najmniej 10 kolejnych osób czeka na swoją kolejkę.

Szczepanowscy strażacy mają na koncie wiele litrów krwi oddanej w stacjonarnym punkcie krwiodawstwa istniejącym przed laty w brzeskim szpitalu. Po jego likwidacji pomagają w ramach doraźnych akcji organizowanych przez różne organizacje – w tym dosyć intensywnie i z sukcesami przez strażaków. Co jakiś czas goszczą również mobilny punkt krwiodawstwa w swojej remizie.

– Korzystając z okazji chcemy również zaprezentować mieszkańcom naszą remizę, która w ostatnich latach została w znacznym stopniu zmodernizowana – za kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych pochodzących z datków mieszkańców oraz strażaków, a także dzięki ich pracy społecznej. Sporym zainteresowaniem będą się z pewnością cieszyć trzy wozy ratowniczo-gaśnicze i ich wyposażenie. To okazja by poznać pracę strażaka ochotnika i jego sprzęt – dodaje druh Zdzisław Reczek – prezes szczepanowskiej OSP.

Kto może oddawać krew?

Dawcami krwi mogą być osoby cieszące się dobrym zdrowiem,w wieku od 18 do 65 lat i które ważą minimum 50 kg. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (jedna jednostka), czyli 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Zapraszamy do udziału.

Wydarzenie na fb <==


Informator Brzeski