Nie przegap
Strona główna » Region » Rada Gminy uchwaliła najniższe stawki podatku od środków transportowych w powiecie bocheńskim

Rada Gminy uchwaliła najniższe stawki podatku od środków transportowych w powiecie bocheńskim

Na ostatniej sesji Rady Gminy Bochnia, która odbyła się 24 listopada 2016 r. – z inicjatywy wójta Marka Bzdeka – Rada Gminy Bochnia po raz kolejny w tej kadencji  postanowiła obniżyć stawki podatku od środków transportowych.

W nowym roku, właściciele samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 ton do 5,5 ton włącznie zapłacą roczną stawkę w wysokości 145 zł, powyżej 5,5 ton do 9 ton włącznie – 195 zł, a powyżej 9 ton i poniżej 12 ton – 205 zł. W przypadku autobusów kwota podatku jest zależna od liczby miejsc, wieku pojazdu oraz wyposażenia w instalację gazową lub katalizator. Dla autobusów, które mają mniej niż 22 miejsca siedzące opłata wyniesie odpowiednio 215 zł, 435 zł lub 463 zł, a w przypadku liczbie miejsc równej bądź wyższej niż 22 – właściciele zapłacą 545 zł lub 573 zł. Pozostałe stawki podatku zostały obniżone do stawek minimalnych, które są określone w ustawie.

Nie jest to pierwsze proinwestorskie działanie obecnych władz samorządowych, które podejmują szereg działań w celu stworzenie dobrych i atrakcyjnych warunków dla potencjalnych inwestorów oraz umożliwienie rozwoju gospodarczego działających już podmiotów na terenie gminy Bochnia.

Warto przypomnieć, iż od początku tego roku  roczne zwolnienie z podatku od nieruchomości mogą liczyć podmioty gospodarcze na terenie bocheńskiej gminy w ramach pomocy de minimis. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy podejmujący działalność po raz pierwszy na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców oraz ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej w CEiDG lub KRS. Dla prowadzących już działalność gospodarczą również przewidziano przywileje podatkowe. W tym przypadku zwolnieniem od podatku od nieruchomości, objęte zostaną budynki lub ich części, w których podatnik prowadzi działalność gospodarczą w dziedzinie produkcji i usług z wyjątkiem handlu, pod warunkiem poniesienia nakładów finansowych związanych z ich remontem lub adaptacją. Wartość wydatków musi wynosić co najmniej trzykrotność należnego podatku od tychże nieruchomości. Podmiot gospodarczy musi zgłosić zamiar korzystania z pomocy de minimis oraz nie może posiadać zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych, podatku rolnego i leśnego.

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast