Nie przegap
Strona główna » Region » Radłowski Dzień Żołnierzy Wyklętych

Radłowski Dzień Żołnierzy Wyklętych

11006394_928172460550970_4620423591473532130_nDziękujcie Bogu za dobre czasy, w których żyjecie.

W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radłowie odbył się po raz drugi „Radłowski Dzień Żołnierzy Wyklętych”. Gośćmi spotkania byli: dr Maria Żychowska, autorka długo oczekiwanej publikacji: ,,Represje komunistyczne w Tarnowskiem 1945-1956″ T. 2 (poświęconej Brzesku i ówczesnemu powiatowi brzeskiemu), dr hab. Filip Musiał z krakowskiego oddziału IPN, recenzent promowanej książki. Spotkaniu towarzyszyła patriotyczna oprawa muzyczna w wykonaniu Rity Jurkow z Tarnowa.

W tej niezwykłej lekcji historii uczestniczyła młodzież z Publicznego Gimnazjum w Radłowie oraz delegacje starszych klas gimnazjalnych z: Woli Radłowskiej, Zabawy i Przybysławic. W spotkaniu udział wzięły również osoby pamiętające czasy represji. Po raz pierwszy w publicznej debacie uczestniczył ostatni żyjący członek oddziału Józefa Jachimka „Stalin”, Józef Tracz z Biskupic Radłowskich.
– Dziękujcie Bogu za to, że żyjecie w takich czasach – tymi słowami w wystąpieniu zwrócił się do młodzieży J. Tracz, który podkreślił nie do opisania i opowiedzenia tragizm z jakim przez lata musiał się zmagać, tylko dlatego, że marzyła mu się Polska taka, w jakiej dziś żyjemy.
Wspomnienia z tragicznych lat przywołał emocjonalnie syn legendarnego dowódcy (Józefa Jachimka „Stalin”) Kazimierz Jachimek.Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka podziękował Józefowi Traczowi za udział w spotkaniu kwiatami w barwach biało-czerwonych. W spotkaniu udział wzięła też grupa mieszkańców z Brzeska na czele z radnym Rady Miejskiej w Brzesku Adamem Kwaśniakiem. Lokalny pasjonat historii Władysław Kurtyka z Wierzchosławic zwrócił zebranym uwagę, by uczcić Żołnierzy Wyklętych gminy Radłów tablicą pamiątkową.
Po spotkaniu można było zakupić promowaną publikację, którą podpisywała autorka dr Maria Żychowska. Najnowszą książkę można już wypożyczyć w sieci bibliotek gm. Radłów.
ug