Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » BRAK JAKIEGOKOLWIEK ZAGROŻENIA W ZWIĄZKU Z INCYDENTEM W ELEKTROWNI JĄDROWEJ NA UKRAINIE

BRAK JAKIEGOKOLWIEK ZAGROŻENIA W ZWIĄZKU Z INCYDENTEM W ELEKTROWNI JĄDROWEJ NA UKRAINIE

radioactive-nuclear-poziomOd kilku dni także wśród mieszkańców Brzeska krążą sms z informacją o rzekomej radioaktywnej chmurze przemieszczającej się znad Ukrainy nad Brzesko/Polskę. Warto wyjaśnić tą sprawę.

W związku z rozpowszechnianiem przez nieodpowiedzialne osoby nieprawdziwej informacji o zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że brak jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski.

Sytuacja radiacyjna kraju jest całodobowo monitorowana przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych. Na podstawie danych z systemu stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie stwierdzono żadnych odchyleń od wartości normalnych (nie odnotowano wzrostu poziom mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski).

Według strony ukraińskiej, pod koniec listopada (28.11) wystąpiły problemy w części elektrycznej turbozespołu bloku III, który musiał zostać wyłączony. Spowodowało to konieczność wyłączenia całego bloku – a więc i reaktora. Incydentowi takiemu nie towarzyszy żadne uwolnienie do środowiska substancji promieniotwórczych. W związku z tym, nie ma jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego na terenie elektrowni jądrowej, jak również poza nią.

==

źródło: KGP / Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

4 komentarze

  1. czy osoba, która TO pisała, przeczytała to chociaż raz ze zrozumieniem?

  2. Oficjalne oświadczenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – dosyć przejrzyście napisane. Czy można doprecyzować uwagę?

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast