Nie przegap
Strona główna » Kultura » UTW Brzesko / Refleksje o wolności – wykład prof. dra hab. Stanisława Hodorowicza

UTW Brzesko / Refleksje o wolności – wykład prof. dra hab. Stanisława Hodorowicza

W środę 6 lutego 2019 r. w regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku odbył się wykład prof. dra hab. Stanisława Hodorowicza – „Refleksje o wolności” oraz prezentacja książki „Rektor zbójnik”. Wykład został zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brzesku działający przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz Brzeskie Towarzystwo „Gryf”.

„Rektor zbójnik” to fascynująca książka o życiu góralskiego chłopaka z Bukowiny Tatrzańskiej, który z uporem piął się w górę, aż do rektorskich gronostajów i godności senatora RP. 

Profesor Stanisław Hodorowicz to wybitny Małopolanin, góral z dziada pradziada, hetman podhalańskich zbójników, autor słownika gwary góralskiej, a jednocześnie ceniony chemik, były dziekan i prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz twórca – wraz z samorządem województwa – Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. W rozmowie z krakowskim dziennikarzem szczerze i barwnie mówi o historii rodzinnego Podhala, języku, kulturze i obyczajach, ale i o przemianach, jakie dokonały się pod Tatrami. Opowiada też o życiu uniwersyteckim i politycznym, naukowych sukcesach, udziale w modernizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, tworzeniu podhalańskiej uczelni, a także senatorskich dokonaniach na rzecz Małopolski. 

Autorem wywiadu rzeki jest Jerzy Sadecki, były reporter „Gazety Krakowskiej”, „Tygodnika Solidarność” i „Rzeczpospolitej”, obecnie publicysta niezależny i wykładowca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Foto Bogusław Hajduk

IB /