Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Rekordowa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Brzesku

Rekordowa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Brzesku

Kolejny raz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Brzesku. W niedzielę 15 stycznia wolontariusze zbierali pieniądze, które zostaną przeznaczone na sprzęt pomagający leczyć chore dzieci, a także wspomogą zakup sprzętu medycznego przeznaczonego do leczenia osób starszych. 

W Brzesku Orkiestra zagrała po raz 19, a w skali ogólnopolskiej był to już 25 finał. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w Brzesku rekordową kwotę: blisko 80 tys. zł. Przez 19 lat udało się w Brzesku zebrać około 913 tys zł, średnio 48 050zł rocznie. Na ulicach kwestowało średnio 157 wolontariuszy. Podczas pierwszej brzeskiej edycji w roku 1998 było ich zaledwie 39.

Jak zwykle od samego rana młodzi ludzie wyszli na ulice z charakterystycznymi puszkami, które z godziny na godzinę zapełniały się pieniędzmi z datków mieszkańców, którzy ponownie postanowili wesprzeć orkiestrę. Na terenie gminy pojawiło się 160 wolontariuszy z kolorowymi puszkami, głównie uczniów szkół: PG nr 1 w Brzesku, PG nr 2 w Brzesku, Gimnazjum w Jadownikach, ZS w Bielczy, ZSP nr 1 w Brzesku, ZSP nr 2 w Brzesku, oraz MOK w Brzesku i KGW z Wrzępi. Rekordziści mogli pochwalić sie nastepującymi wynikami: Aleksandra Dziedzic z ZSP nr1 w Brzesku (2 438,91zł), Szymon Szwarga z Jurkowa (2 403,73zł) i Kamil Strzelec z Czchowa (1892,29zł).

Wszystkie tegoroczne imprezy zaplanowane na WOŚP odbyły się w budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznyego. Sama impreza w murach RCKB ma swój klimat, niemniej wiele osób z tęsknotą wspomina pierwsze finały jakie były organizowane na Placu Kazimierza, gdzie przy trzaskającym mrozie bawiły się tysiące brzeszczan.

W programie brzeskiego finału WOŚP nie zabrakło licytacji, koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej i wokalistek szlifujących swoje umiejętności pod okiem instruktorów MOK, a także pokazów tańca towarzyskiego w wykonaniu uczniów szkoły „Thomas Dance”. W finale programu na scenie dominowały akcenty rockowe – zaprezentowały się zespoły „the pajx” oraz „Music Way”. W finale pojawiło się już tradycyjne „światełko do nieba”.

Nad sprawnym przebiegiem kulturalnej części tegorocznej imprezy czuwała dyrektor brzeskiego MOK Małgorzata Cuber i jej pracownicy. Pieniądze liczyli wolontariusze z oddziału banku PEKAO SA: Elżbieta Tomzik, Marzena Kumorek i Waldemar Kumorek oraz Krakowskiego Banku Spółdzielczego: Małgorzata Zachara, Mariusz Potok i Justyna Batko oraz Katarzyna Pacewicz- Pyrek działająca od lat w brzeskim sztabie WOŚP, a także Bartek Nawrocki.

IB / MOK

Fot. Bogusław Hajduk