Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Rewitalizacja w Iwkowej

Rewitalizacja w Iwkowej

W gminie Iwkowa opracowano projekt rewitalizacji gminy. Jak do tej pory pojęcie rewitalizacji kojarzyło się głównie z terenami miejskimi.

W nowym podejściu rejony wiejskie również podlegają rewitalizacji. – Po przeanalizowaniu sytuacji naszej gminy, doszliśmy do wniosku, że powinniśmy zlecić wykonanie takiego planu i w ten sposób on powstał – informuje wójt Bogusław Kamiński. –  Okazało się, że w gminie Iwkowa znajdują się obszary, które wymagają rewitalizacji i zostały one wyznaczone. Program został skierowany do zaopiniowania w Urzędzie Marszałkowskim. Po zaopiniowaniu podejmiemy uchwałę i skierujemy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w celu dalszej realizacji. Nabory zostały już ogłoszone i do końca czerwca projekt zostanie złożony – kończy wypowiedź wójt Kamiński.

Jednym z pomysłów jest przebudowa byłego magazynu, który należał do GS. Czterdziestoletni budynek znajduje się w centrum Iwkowej. Jego konstrukcja jest bardzo prymitywna i psuje wizerunek centrum miejscowości. W projekcie obiekt ma zostać przebudowany i przekształcony w bibliotekę. Wartość przebudowy szacowana jest na około  3 miliony złotych z czego dofinansowanie projektu może wynieść 70%. Jednakże działania rewitalizacyjne nie będą polegały jedynie na przebudowie budynku. Biblioteka ma pełnić rolę aktywizacyjną dla mieszkańców. Instytucja ma prowadzić działalność prospołeczną i pro kulturalną. Ma to być miejsce spotkań mieszkańców. Władze gminy liczą na ożywienie centrum miejscowości i poprawę jego estetyki. Wyznaczono również obszary, które mają zmienić swoje przeznaczenie na działalność gospodarczą. Na terenie gminy znajdują się bowiem obszary, które posiadają pomieszane funkcje gospodarcze z mieszkaniowymi. Stwarza to problem dla firm, które zaczynają się rozrastać, a sąsiadują bezpośrednio z terenami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową. Gmina chce wyznaczyć teren pod strefę gospodarczą, do której przeniosłyby się firmy. Ta strefa również podlegałaby rewitalizacji.

Tomasz Pajor – IB

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast