Nie przegap
Strona główna » Felietony » Rozmowa ze Starostą Powiatu Brzeskiego Andrzejem Potępą

Rozmowa ze Starostą Powiatu Brzeskiego Andrzejem Potępą

Został Pan ponownie wybrany na stanowisko Starosty Powiatu Brzeskiego. To na pewno pozwoli kontynuować zadania, które zostały rozpoczęte.

Wszystkie zadania, które realizujemy w tej chwili wynikają z umów podpisanych wcześniej. Poprzednia kadencja to był czas programowania i starania się o środki. Ostatni rok tej kadencji był efektem tych starań. Podpisaliśmy umowy na kilkadziesiąt projektów finansowanych ze źródeł unijnych. Niektóre z nich zostały zrealizowane do końca w 2018 roku. Głównie chodzi tutaj o termomodernizację budynków powiatowych. Jednakże większość z tych zadań będzie realizowane w roku przyszłym i w następnych latach, a więc ta kadencja będzie się opierała głównie na tym co przygotowaliśmy w kadencji poprzedniej. Oczywiście dochodzą następne projekty, ponieważ na przykład dwa tygodnie temu została ogłoszona lista rankingowa projektów drogowych, na której znalazły się dwie bardzo duże inwestycje, o które aplikowaliśmy. Jedna droga to droga od Tymowej aż do powiatu sądeckiego przebiegająca przez gminy Czchów i Iwkowa oraz druga od Gnojnika przez Lewniową aż do Złotej, a więc również przebiegająca przez dwie gminy Gnojnik i Czchów. Obie inwestycje są wartości 7 milionów złotych i będą zrealizowane w 2019 roku. Należy jeszcze wymienić brzeski szpital, w którym już trwa realizacja budowy nowego bloku operacyjnego. W przyszłym roku wchodzi w realizację projekt informatyzacji całego systemu medycznego za kwotę 4 milionów 300 tysięcy złotych i budowa centralnej steliryzatorni i kilka mniejszych finansowo projektów, ale łącznie wszystkie realizowane tam przedsięwzięcia wynoszą 25 milionów złotych. Nie możemy także zapomnieć o wielkim projekcie scalania gruntów w gminie Szczurowa. To kwota 20 milionów złotych.  

Mówimy tutaj o wielkich projektach, ale na pewno będą realizowane również mniejsze.

Oprócz projektów, o których mówiliśmy będziemy także kontynuować program budowy chodników cieszący się dużym zainteresowaniem. Jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, to po wykonaniu dwóch dużych projektów, o których mówiliśmy i kilku mniejszych remontach właściwie  będziemy mieli w 100 procent zapotrzebowania wykonane, a więc nakłady inwestycyjne będą malały. Za to czeka nas sporo zadań w szkolnictwie, ponieważ trafi do nas młodzież po reformie szkolnictwa.

Które z zadań zrealizowanych w poprzedniej kadencji uważa Pan za najważniejsze?

Trudno wybrać jedno z zadań. Łatwiej to zrobić wybierając w poszczególnych branżach. Na przykład nowy blok operacyjny w szpitalu. Droga Wola Dębińska – Bielcza. Strategiczna droga dla ruchu ciężkich pojazdów. Termomodernizacja budynków powiatowych i związana z tym zadaniem ogromna oszczędność bardzo ważna dla budżetu. Właściwie w każdym obszarze można znaleźć takie zadanie, które daleko posunęło kwestie rozwojowe obszaru. Jednak najbardziej jestem dumny z tego, że po ciężkiej kilkuletniej pracy udało nam się sięgnąć po tak liczne środki unijne. Szczerze mówiąc sam nie spodziewałem się, że uda się nam sięgnąć po tak ogromne pieniądze. To jest suma 89 milionów złotych. Wszystkie nasze projekty zostały zaakceptowane pozytywnie.   

Najnowsza kadencja jest o jeden rok dłuższa od poprzednich i będzie trwała 5 lat. Jakie zadania stawia pan przed sobą i Powiatem?

Nie mam zwyczaju planować zadań, które przynoszą efekt wizerunkowy. Powiat ma działać sprawnie i ma poprawiać się komfort życia mieszkańców. Są oczywiście zadania strategiczne czyli sieć szkolna, służba zdrowia, miejsca dla niepełnosprawnych i obłożnie chorych. Z pewnością jest jedna inwestycja, którą chciałbym, aby udało się zrealizować, ale tylko przy zdobyciu środków zewnętrznych. To aula przy Zespole Szkół nr 1. Łączy się to z tym, że chcemy podnieść rangę tej szkoły i postawić ją na najwyższym poziomie. Chcemy, aby odbywały się tam konferencje, debaty i wykłady na poziomie uniwersyteckim. 

Dziękuje za rozmowę i życzę realizacji zadań.

Rozmawiał Tomasz Pajor

IB

Fot. Maciej Mazur

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*