Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu

Rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu

Rozpoczęło się głosowanie

Rozpoczęło się głosowanie

W niedzielę 13 października 2019 r. punktualnie o godz. 7 rano zostały otwarto lokale wyborcze w całej Polsce. W dzisiejszych wyborach wybranych zostanie 460 posłów do Sejmu i 100 senatorów. Obwodowe lokale wyborcze są otwarte od godz. 7.00 rano do 21.00. Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. W Powiecie Brzeskim głosowanie odbywa się w 70 obwodowych komisjach wyborczych. Łącznie uprawnionych do glosowania jest 72 628 osób.

Około godziny 12.30 i 17.30 podamy informacje dotyczące frekwencji podczas dzisiejszego głosowania na terenie Powiatu Brzeskiego i poszczególnych gmin.

W okręgu do Sejmu RP nr 15 w skład którego wchodzą powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki; miasto na prawach powiatu: Tarnów wybranych zostanie 9 posłów.

W wyborach do Senatu w okręgu nr 35 Tarnów obejmującym Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski wybrany zostanie 1 senator. Z kolei w okręgu nr 34 Bochnia obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki zostanie również wybrany 1 senator.

Więcej o wyborach i zasadach uczestnictwa – w oficjalnym serwisie PKW <==

Zasady udziału w wyborach

Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat, ma prawo głosować. Przy spełnieniu określonych warunków można również głosować będąc poza granicami kraju. Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu ich stałego zameldowania. Aby znaleźć swój lokal wyborczy, odwiedź stronę PKW:

Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych <==

Zasady glosowania

Przypominamy – każdy kto chce oddać głos powinien zabrać ze sobą do lokalu wyborczego ważny dokument tożsamości ze zdjęciem np. dowód osobisty lub prawo jazdy. Po złożeniu podpisu na spisie wyborców otrzymasz dwie karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu i drugą w wyborach do Senatu. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

W wyborach do Sejmu głosować można wyłącznie na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (są to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.

W wyborach do Senatu jest bardzo podobnie –  głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (są to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

 
Jak głosować

IB / PKW