Nie przegap
Strona główna » Religia » Santiago de Brzesko

Santiago de Brzesko

Uroczystą Sumą i procesją na miejski rynek zakończyły się Dni Jakubowe. Brzesko obchodziło dzień patrona miasta, którym od 2010 roku jest św. Jakub Starszy Apostoł.

Uroczystość poprzedziło modlitewne triduum, tak zwane Dni Jakubowe, w czasie których kazania głosił o. dr Andrzej Szczupał, redemptorysta pracujący w Grodnie na Białorusi.

W niedzielę 23 lipca Plac Kazimierza gościł rodziny podczas pikniku zorganizowanego przez władze miasta.

W poniedziałek 24 lipca w Auli Chrystusa Króla miała miejsce prezentacja monografii o kulcie św. Jakuba autorstwa brzeszczanina ks. Jakuba Kuchty.

Główna uroczystość patrona miasta i najstarszej parafii w Brzesku odbyła się 25 lipca. Sumie przewodniczył o. Szczupał, który przypomniał, że św. Jakub uczy zawierzenia Bogu i odważnego podążania za Jezusem.

Redemptorysta przywołał też własne doświadczenie z dzieciństwa. Mając kilka lat zachorował na zapalenie opon mózgowych i szkarlatynę.

– Rodzice robili, co mogli, lecz nie dali rady mnie wyleczyć. Pojechali do Brzeska, do doktora Kalickiego, który badając mój stan zdrowia orzekł, że nic już nie da się zrobić. Rodzice zabrali mnie z powrotem do domu, lecz w drodze wstąpili do kościoła św. Jakuba. Położyli mnie na ołtarzu i gorąco modlili się o moje zdrowie przez przyczynę św. Jakuba. Potem wrócili do domu, a mój stan zaczął się poprawiać. Kiedy po jakimś czasie przyjechali jeszcze raz do dr. Kalickiego, ten stwierdził, że stał się cud. Wierzę, że zawdzięczam zdrowie św. Jakubowi, który wiele może wam wyprosić, ponieważ był bardzo blisko Jezusa i jako pierwszy oddał za Niego życie – mówił w homilii o. Andrzej.

Sumista poprowadził po Eucharystii procesję z relikwiami św. Jakuba na brzeski rynek, gdzie udzielił nimi błogosławieństwa miastu.

Warto dodać, że przed Mszą św. została poświęcona chorągiew z podobiznami patronów brzeskiej fary – Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Starszego Apostoła. Chorągiew została ufundowana przez Akcję Katolicką.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ / Tarnowski Gość Niedzielny

Fot. Bogusław Hajduk