Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Skażona woda / aktualna sytuacja

Skażona woda / aktualna sytuacja

Od wtorku 20 czerwca w Gminie i Mieście Brzesko, gminie Dębno i części gminy Borzęcin nie można korzystać z bieżącej wody dostarczanej za pośrednictwem wodociągu administrowanego przez RPWiK – woda jest niezdatna do picia oraz do mycia. Można jej używać jedynie do celów sanitarnych. Przegotowanie wody nie eliminuje bakterii clostridium perfinger (laseczka zgorzeli gazowej).

Od wczorajszego wieczoru mieszkańcy prowadza gorące dyskusje nt tego jak mogło dojść do całego zdarzenia. Krąży też wiele niesprawdzonych informacji, które podgrzewają atmosferę. Nie brakuje uwag co do jakości i skuteczności powiadamiania o zagrożeniu. Z pewnością służby odpowiedzialne za Obronę Cywilną w poszczególnych gminach będą musiały dopracować swoje procedury – tak aby zwiększyć skuteczność przepływu informacji.

Na stronie RPWiK Brzesko pojawiła się informacja, że kolejne komunikaty nt stanu bakteriologicznego wody pojawia siew dniu dzisiejszym tj. 21 czerwca 2017 r. 

Poniżej prezentujemy bieżące informacje zamieszczane przez Urzędy Gmin na terenie których woda jest niezdatna do spożycia.

==

Komunikat Sanepid

Ze względu na wątpliwości jakie się pojawiły – brzeski Sanepid wydał kolejny komunikat. Jego treść poniżej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku informuje, że na podstawie sugestii płynących od osób zasięgających informacji o jakości wody dystrybuowanej przez wodociąg Łukanowice-Brzesko, uznał za zasadne uściślenie treści pierwotnie wydanej decyzji, tj. decyzji nr 29/17 z dnia 20 czerwca br. Konsekwencja powyższego jest decyzja nr 30/17, która podtrzymuje wcześniejszy zakaz korzystania z wody pochodzącej z wodociągu Łukanowice-Brzesko, jak też wprowadza dodatkowe zalecenie o następującej treści: „Wody można używać włącznie do celów sanitarnych – spłukiwanie toalet”.

Zmienioną decyzję o braku przydatności wody do spożycia i o nakazie podjęcia działań naprawczych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zamieszczono w załączeniu.

Pliki do pobrania <==

==

Harmonogram dowozu wody w Gminie Brzesko

HARMONOGRAM DOWOZU WODY PITNEJ DLA MIESZKAŃCÓW GMINY BRZESKO w dniu 21.06.2017 r.

Podane godziny mogą ulec nieznacznym zmianom

Tel. kontaktowy do Urzędu Miejskiego w Brzesku – 14 68 63 100

 godz. 8:00 Jadowniki, ul. Podgórska – parking przy kościele parafialnym (beczka starostwa)

godz. 8:00 Jadowniki, skrzyżowanie ulic Małopolskiej i Staropolskiej (sklep GS)

godz. 8:00 Brzesko, os. Jagiełły główna ulica osiedlowa

godz. 8:00 Brzesko, ul. Ogrodowa – parking przy Przedszkolu nr 4

godz. 8:00 Jasień – parking pod kościołem

godz. 8:30 Mokrzyska – parking przy GOSiR

godz. 10:00 Poręba Spytkowska – pod szkołą

godz. 10:00 Brzesko, ul. Browarna – pod sklepem PSS

godz. 10:00 Brzesko, pl. Targowy – parking przy Ogródku Jordanowskim

godz. 10:00 Szczepanów – Rynek Szczepanowski

godz. 10:30 Sterkowiec – pod sklepem GS

godz. 12:00 Wokowice – pod sklepem

godz. 12:00 Okocim – parking przy cmentarzu

godz. 12:00 Brzesko, ul. Piastowska – zatoka przy Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczo – Pszczelarskiej

godz. 12:00 Bucze – pod kościołem

godz. 12:30 Brzesko, os. Jagiełły główna ulica osiedlowa

==

IB

 

2 komentarze

  1. W Bielczy nie będzie? 🙁

  2. Gdybyśmy mogli znaleźć coś co mogłoby połączyć skażenie wody i nadchodzące chyba nawet w tym tygodniu wybory nowego prezesa wodociągów. Ale to jest jakiś skandal, który mamy wiek ? XV ? Jak żyć ? No kurde w ogóle da się coś prać pralką, to też korzysta z wody wodociągów. Ktoś powinien ponieść odpowiednio DUŻE konsekwencje tego zaniedbania, i dopuszczenia do takiego stanu rzeczy. Oczywiście o jakichkolwiek odszkodowaniach raczej ktokolwiek może zapomnieć, bo kto niby weźmie dobrowolnie odpowiedzialność za narażenie tylu osób na choroby i ciągnące się obecnie niedogodności i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Serio, komunikat poszedł nie wiem ? Po 24h od wykrycia tego stanu rzeczy ? W tym czasie z owej wody korzystały szpitale, szkoły, domostwa. To jest po prostu DRAMAT.