Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » „Słowik” w Zespole Szkół w Przyborowie

„Słowik” w Zespole Szkół w Przyborowie

Nie od dziś wiadomo, że bardzo dobrym sposobem na popularyzację książek i czytelnictwa są przedstawienia. W ramach działalności koła czytelniczego uczniowie Zespołu Szkół w Przyborowie przygotowują różne inscenizacje oraz przedstawienia, które prezentowane są w czasie imprez bibliotecznych. W tym roku szkolnym przygotowano spektakl pt. „Słowik” – czyli jedną z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena, mówiącą o wielkiej potrzebie miłości, która potrafi być cenniejsza od najdroższych skarbów i zwyciężyć nawet samą śmierć. Tak się dzieje gdy do wielkiego cesarza Chin przychodzi Śmierć, to właśnie śpiew nie złotego nakręcanego ptaka ale prawdziwego słowika pokonuje ją i uzdrawia chorego władcę. Rzeczywiste piękno kryje się w duszy, nie w zewnętrznej powłoce a życie bez miłości jest ciężką chorobą. Najważniejsza jest wolność i radość życia.

Spektakl obejrzały dzieci z przedszkola, uczniowie klasy pierwszej, którzy w tym dniu zostali przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki (Amelia Barnaś, Maksymilian Bolek, Kamil Bryła, Amelia Dadej, Wiktoria Dobrzańska, Piotr Gazduła, Wojciech Klich, Marcel Mika, Martyna Mika, Dawid Misina, Maksymilian Młynarczyk, Wiktoria Sprężyna, Ewa Żurek) oraz klasy II, III i IV. Za przyczyną gry aktorów, dekoracji oraz charakterystycznego dla Wschodu świata dźwięków przenieśliśmy się do pałacu cesarza Chin – mówi nadzorująca przedstawienie, Małgorzata Bolek.

W przedstawienie zaangażowały się nie tylko dzieci, ale również ich rodzice, którzy przygotowali rekwizyty oraz piękne stroje dzięki, którym ich pociechy wyglądały jak prawdziwi chińscy aktorzy. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami.

Obsada aktorska: Narrator – Katarzyna Paździora, Cesarz – Bartłomiej Żurek, Słowik – Otylia Bolek, Marszałek – Norbert Borowiec, Ogrodnik –Maria Gałek, Dama dworu –Aleksandra Żurek, Dworzanie – Anna Kotowicz i Amelia Maślak, Matka – Liwia Piwowarczyk, Córka – Karina Kuczaik, Ojciec – Julia Nowak, Poeta –Dagmara Sorota, Rybak – Julia Sulma, Pomywaczka –Zuzanna Bugajska, Posłaniec –Maria Gałek, Mędrcy – Sandra Bryła i Natalia Piotrowska, Muzyk –Patrycja Bielec, Zegarmistrz – Julia Nowak, Lekarz – Julia Pielińska.

ug