Nie przegap
Strona główna » Region » Stary Wiśnicz: Ponowne wybory 24 lutego

Stary Wiśnicz: Ponowne wybory 24 lutego

8 stycznia 2019 r. (wtorek) Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik wydał zarządzenie  w sprawie ponownych wyborów do Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu w okręgu wyborczym nr 14 – Stary Wiśnicz. Sprawa jest związana z protestem wyborczym złożonym z powodu nieprawidłowości do jakich doszło w trakcie glosowania. Ponowne wybory zaplanowano na 24 lutego 2019 r.

W dniu wyborów samorządowych 21 października 2018 r. z urny wyciągnięto 757 kart do głosowania, podczas gdy wydano ich 568. Mirosław Chodur – jeden z kandydatów powiadomił o nieprawidłowościach Policję oraz złożył protest.

Sąd Okręgowy w Tarnowie przychylił się do skargi wyborczej i wygasił mandat radnego Sławomira Błoniarza, który zwyciężył w tym okręgu. Podczas październikowego głosowania miał on o o 46 głosów więcej niż były przewodniczącego Rady Miasta, Mirosława Chodura. Jak się okazało w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu działała komisja wyborcza która obsługiwała trzy okręgi: nr 8, nr 14 oraz nr 15. W okręgu nr 15 nie było głosowania ponieważ jedyny kandydat zdobył mandat bez głosowania. Z kolei w okręgu nr 14 w którym doszło do nieprawidłowości o mandat radnego walczyło dwóch kandydatów: Mirosław Chodur – przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu kadencji 2014-2018 oraz Sławomir Błoniarz. Liczba wyborców uprawnionych do głosowania wg protokołu to 995 osób. Liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania to 568 osób. Jednak liczba kart wyjętych z urny to aż 757 sztuk.

Protokół i dane liczbowe dostępne są na stronie Państwowej Komisji wyborczej <==

Skąd takie rozbieżności? W protokole w punkcie 14 w uwagach o przypuszczalnej przyczynie różnicy zapisano: „189 kart wydano dla wyborców z innego okręgu, tj. 15, w którym nie przeprowadzono wyborów do rady gminy”.

Ponowne wybory dotyczą tylko jednej osoby z 15-osobowej rady, a pozostali Radni Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz pracują jak dotychczas w normalnym trybie. Zgodnie z harmonogramem stanowiącym załącznik do uchwały – mieszkańcy Starego Wiśnicza będą mogli ponownie głosować w niedzielę 24 lutego 2019 r. w godzinach od 7.00 do 21.00.

 

Pełna treść zarządzenia Wojewody Małopolskiego <==

IB / UW