Strona główna » Wiadomości » Sterkowiec / O krok od strasznej tragedii na przejeździe kolejowym! / 6 kwietnia 2019 r. / video

Sterkowiec / O krok od strasznej tragedii na przejeździe kolejowym! / 6 kwietnia 2019 r. / video

W sobotę 6 kwietnia 2019 r. około godziny 13.40 na przejeździe kolejowym w Sterkowcu doszło do scen mrożących krew w żyłach. Kierowca samochodu osobowego próbujący przejechać pod opuszczającymi się szlabanami utknął na torowisku. W kilkadziesiąt sekund później od strony Tarnowa nadjechał pociąg pośpieszny. Samochodem marki Honda podróżowało 3 osoby – dwóch mężczyzn oraz dziewczynka w wieku przedszkolnym w foteliku. Z powodu braku wyobraźni u kierującego mogło dojść do strasznej tragedii!

Świadków zdarzenia było kilku. Pani Agnieszka która skontaktowała się z nasza redakcją w bardzo emocjonujący sposób opisała całe zdarzenie. 

– Tyle ostatnio wypadków na przejazdach kolejowych… A dosłownie przed chwilą osobówka wjechała w Sterkowcu miedzy zamykające się szlabany. Z tyłu siedziało małe dziecko. Szczęście, że pociąg jechał drugim torem… Kierowca zaczął wjeżdżać pod opuszczającymi się rogatkami. Kiedy zobaczył na środku torowiska, że te z przodu opadły na tyle, że przejazd będzie niemożliwy zaczął cofać. Te z tyłu były już opuszczone, więc widząc z której strony nadjeżdża pociąg, zdecydował się na przeczekanie przy rogatce po drugiej stronie. Takie manewry przód – tył, trwały. Udało mu się dosłownie w ostatniej chwili. I nie, nie było korka z żadnej strony przejazdu – mówi Agnieszka która był świadkiem całego zdarzenia.

Jak widać na zdjęciu i filmie kierowca nie chciał uszkodzić samochodu oraz szlabanu i postanowił „przeczekać” ustawiając samochód jak najbliżej rogatek. Nasi czytelnicy często informują nas o tego typu historiach jakie miały miejsce m.in. na przejeździe kolejowym w Sterkowcu.

Poniżej zamieszczamy krótki filmik jaki udało się nagrać Pani Agnieszce.

 

 

Nasza redakcja poinformowała o zdarzeniu Komendę Powiatową Policji w Brzesku oraz przedstawicieli Polskich Lini Kolejowych – Zakład Linii Kolejowych w Krakowie.

Od momentu modernizacji linii kolejowej w 2015 roku zapory na przejeździe kolejowym w Sterkowcu są sterowane automatycznie. Skład pociągu znajdujący się w określonej odległości od przejazdu uruchamia opuszczanie zapór. Maszynista praktycznie nie ma możliwości zatrzymania składu.

Jak informuje serwis bezpieczny-przejazd.pl tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2019 r. w całej Polsce doszło do 39 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. W ich efekcie zginęło 9 osób, a ciężko ranne zostały 2 osoby. Samochód osobowy czy też dostawczy nie ma żadnych szans z ważącym setki ton pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podejmuje szereg inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach – m.in. przyszli kierowcy dowiedzą się jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowo-drogowe. To efekt warsztatów organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. W ostatnich trzech latach, szkolenia odbyły się w ponad 20 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do 3 tysięcy szkół jazdy.

Nie dalej jak na początku października 2018 r. pisaliśmy o podobnym zdarzeniu, gdzie pomiędzy rogatkami w Sterkowcu utknął kierowca dużego samochodu dostawczego. Wtedy również było o krok od tragedii – kierowca ustawił samochód wzdłuż rogatek. Teren przejazdu kolejowego w Sterkowcu jest objęty monitoringiem – z pewnością Polskie Linie Kolejowe podejmą stosowne działania w temacie poprawy bezpieczeństwa na tym przejeździe.

Po raz kolejny apelujemy – więcej rozwagi!

O tym jak należy zachować się w przypadku utknięcia samochodu na przejeździe kolejowym przypominają redaktorzy serwisu osp.pl. 

Kierowcy często nie wiedzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, gdy znajdą się między zamkniętymi rogatkami.Tymczasem szlabany na przejazdach kolejowych są specjalnie projektowane tak, by w przypadku utknięcia pojazdu na torach dało się je wyłamać nie wyrządzając większej szkody dla całego urządzenia ani samochodu.

Pierwsza i najważniejsza zasada – nie możemy wjechać na przejazd w momencie, gdy migają czerwone światła na sygnalizatorze. Na strzeżonym przejeździe kolejowym oznacza to, że za kilka sekund zaczną się zamykać szlabany.

– Najpierw uruchamiany jest sygnalizator świetlny i gong, dopiero po chwili zamykane są rogatki najazdowe, by na przejazd nie można było wjechać i po kolejnych kilku sekundach zamykają się rogatki zjazdowe po to, by umożliwić bezpieczne opuszczenie przejazdu przez ostatnie samochody – mówi Karol Jakubowski z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Gdy nasze auto utknie na torach wskutek awarii i nie daje się uruchomić, należy jak najszybciej z niego wysiąść oraz nakazać to swoim pasażerom. I należy to zrobić jak najszybciej – liczy się każda sekunda!

A co zrobić w przypadku, gdy mimo wszystko utkniemy na przejeździe między zamkniętymi rogatkami? Jeśli pojazd jest sprawny powinniśmy bezzwłocznie staranować rogatkę. Każda rogatka posiada tzw. bezpiecznik drąga – to specjalna część szlabanu, która złamie się przy nacisku. Koszt jej naprawy to od kilkuset do ok. 2 tysięcy złotych, ale w przypadku, gdy mamy do wyboru życie i zdrowie własne oraz osób, które wieziemy – to nie ma tu jakiegokolwiek porównania.

 

Więcej można przeczytać w artykule: Co zrobić, gdy utkniemy na przejeździe kolejowym? PKP tłumaczy <==

IB / bezpieczny-przejazd.pl / osp.pl

video – nadesłane przez Panią Agnieszkę

 

YouTube – Informator Brzeski

Mapa – przejazd kolejowy w Sterkowcu

Podobny przypadek z przed roku:

Sterkowiec / O krok od tragedii na przejeździe kolejowym / 3 października 2018 r.

Materiał – Informator Brzeski – w innych mediach:

https://www.tvn24.pl/auto-miedzy-szlabanami-na-przejezdzie-kolejowym-nadjechal-pociag,925264,s.html

Sterkowiec: o krok od tragedii! Pociąg przejechał tuż za samochodem [WIDEO]

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24623939,o-krok-od-tragedii-na-przejezdzie-w-sterkowcu-udalo-mu-sie.html#s=BoxOpImg2

https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/o-krok-od-tragedii-na-przejezdzie-kolejowym-w-sterkowcu-niedaleko-brzeska/

https://natemat.pl/269153,sterkowiec-samochod-utknal-za-rogatkami-pociag-o-centymetry-minal-auto

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/brzesko-kierowca-hondy-utknal-na-torach-w-aucie-bylo-male-dziecko/kkss3rm

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-04-07/o-krok-od-tragedii-kierowca-wraz-z-pasazerami-utknal-na-przejezdzie-kolejowym/?ref=kafle

https://www.se.pl/wiadomosci/polska/znowu-groza-na-przejezdzie-w-foteliku-dziecko-aa-aFw3-qMgd-6ffQ.html