Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej

Zbliżający się koniec roku kalendarzowego stwarza refleksję nad tym co minęło. Dlatego też warto powiedzieć co wydarzyło się w 2017 roku w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Czchowskiej.

Na wstępie przypomnę, że Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2004 roku, aby wspierać i realizować wszelkie działania mające na celu wszechstronny rozwój społeczności lokalnej. Jest jednym z czołowych stowarzyszeń działających aktywnie na terenie gminy Czchów.

Nasze cele

Wśród wielu celów jakie realizuje stowarzyszenie jest wspieranie, promocja i realizacja inicjatyw społecznych w zakresie gospodarki, kultury, historii, oświaty, ekologii, sportu i rekreacji, podejmowanie działań na rzecz dzieci, młodzieży, osób starszych i  niepełnosprawnych oraz na rzecz ochrony środowiska naturalnego i ochrony zabytków kulturowych Gminy Czchów; budowanie wzajemnych więzi międzyludzkich, rozwój świadomości obywatelskiej, wspieranie wszelkich działań mających na celu promowanie Gminy Czchów.

Nasi członkowie

Wszystkie dotychczas zrealizowane zadania odniosły sukces dzięki pracy społecznej jego członków i sympatyków. Są to osoby wyjątkowe, chętnie poświęcające swój czas na realizację szerokiego wachlarzu zadań. Stowarzyszenie gromadzi wokół siebie m. in. takie grupy społeczne jak seniorów, nauczycieli, artystów, samorządowców i przedsiębiorców.

Nasze inicjatywy

Przez niemal 14. lat swojej działalności stowarzyszenie zrealizowało wiele ważnych i ciekawych inicjatyw, projektów i wydarzeń.

W ostatnich dwóch latach były to m. in. realizowane przy wsparciu środków z Powiatu Brzeskiego: Powiatowy Konkurs Historyczny „Kazimierz Wielki i jego czasy”, „Spartakiada Przedszkolaka”, „Przyjaciel Przyrody”, „Tydzień czytelniczy – a w tym spotkanie z Andrzejem Stasiukiem”, „Wielki Artysta Kina – projekcje wybranych filmów Wajdy”. Oczywiście te projekty miały swoje kolejne edycje.

Duże wsparcie finansowe z przeznaczeniem na realizacje projektów społecznych Stowarzyszenie otrzymuje od Gminy Czchów. Należy podkreślić, że pomoc zarówno finansowa jak i merytoryczna, którą Stowarzyszenie otrzymuje ze strony Burmistrza Czchowa, Urzędu Miejskiego w Czchowie i Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie jest ogromna. W ramach tych środków, w ostatnim czasie stowarzyszenie zrealizowało m. in. takie projekty jak Gminny Konkurs „na Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową”, „Impreza sportowo-rekreacyjna dla mieszkańców Gminy Czchów – piłka jest okrągła”, „Historyczne i kulturowe inspiracje – Zamość – wycieczka dla seniorów i społeczników z Gminy Czchów”, „Sportowy Piknik Rodziny”, „Z myślą o zdrowiu mieszkańców gminy Czchów”, „Zdrowo i sportowo”, i wiele innych konkursów tematycznych i zajęć rekreacyjnych.

Jednym, z największych projektów realizowanych w 2016 i 2017 roku jest Ośrodek Wsparcia „Gminny Klub Samopomocy” sprzyjający integracji międzypokoleniowej, którego koordynatorem jest Anna Skiba – Ratusznik. Środki finansowe na to zadanie stowarzyszenie pozyskało z budżetu państwa i  Gminy Czchów.

Warto podkreślić, że w tym roku podpisaliśmy umowę z Województwem Małopolskim na realizację projektu „Remont i modernizacja pomieszczeń w zabytkowym budynku dworskim w Piaskach – Drużkowie w celu utworzenia miejsca spotkań dla zachowania dziedzictwa lokalnego”. Projektem od samego początku zajmowała się Paulina Kumorek.

Plany

W ostatnich dwóch miesiącach tego roku stowarzyszenie złożyło kilka ważnych wniosków o dofinansowanie projektów tj.

  1. „Rozbudowa infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w ramach obiektów małej architektury w obrębie kompleksu rekreacyjnego w Czchowie” – budżet całego zadania to 195 618,66 zł.
  2. „Dotknij kulturę”- zakup wyposażenia do podmiotów działających w sferze kultury, celem budowy i rozwoju oferty kulturalnej skierowanej do mieszkańców Śliwkowego Szlaku” – budżet zadania wynosi 53 239,40 zł.
  3. „Historyczny Czchów” – budżet grantu to 19 994,52 zł.
  4. Ośrodek Wsparcia „Gminny Klub Samopomocy” – budżet projektu wynosi 70 760,00 zł.

Nad przygotowaniem projektów pracowali społecznie: Małgorzata Hołyst, Paulina Kumorek, Agnieszka Rzepka, Paulina Pstrąg i Anna Skiba – Ratusznik.

Szacunkowo możemy podać, że Stowarzyszenie w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowało 16 projektów, których budżet łącznie wyniósł ponad 320 000,00 złotych, z czego uzyskaliśmy blisko 300 000,00 dofinansowania.

Wyżej wymienione zadania i kwoty – zrealizowane i pozyskane były dzięki ciężkiej pracy członków i sympatyków stowarzyszenia.

Należy również podkreślić, że współpraca z instytucjami, szkołami, przedsiębiorcami w ostatnich latach była dla nas bardzo ważna i przyniosła wiele korzyści lokalnemu społeczeństwu. Dziękuję wszystkim za każde dobre słowo oraz wsparcie zarówno to rzeczowe jak i finansowe.

Z ogromną wdzięcznością składam podziękowania Barbarze Wojakiewicz – prezes stowarzyszenia od 2004 roku za wspaniałą pracę, wyrażam również nadzieję, że zastępując „Wyjątkowego Prezesa” sprostam postawionym zadaniom. Dziękuję również Zuzannie Musiał – skarbnikowi stowarzyszenia oraz Marii Wiśniewsiej – Płachta – sekretarzowi, za lata wspaniałej współpracy.

Serdecznie zapraszam do wstąpienia w struktury stowarzyszenia wszystkie osoby chętne do współpracy i pracy społecznej na rzecz społeczności lokalnej. Czekamy na Was z otwartymi ramionami!!!

Dziękując wszystkim członkom i sympatykom stowarzyszenia za dotychczasową współpracę życzę aby Nowy Rok przyniósł ze sobą zdrowie, szczęście i pomyślność, a nadchodzący wspaniały, świąteczny czas upływał w rodzinnej atmosferze.

Elżbieta Ogiela Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Czchowskiej

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast