Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Strażacy z Poręby Spytkowskiej bez dotacji!

Strażacy z Poręby Spytkowskiej bez dotacji!

Samorząd Województwa Małopolskiego szanując nie dającą się przecenić rolę strażaków ochotników, już od 2009 roku organizuje konkurs Małopolskie Remizy, chcąc w ten sposób wesprzeć druhów przy bardzo kosztownych pracach remontowych, jakich wymaga wiele, czasami już bardzo wysłużonych strażnic.

Prace remontowo-budowlane w remizach OSP oraz zagospodarowanie terenu wokół nich – to na te działania gminy i jednostki OSP z Małopolski otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu Małopolskie Remizy 2018. W sumie na remonty 83 strażnic samorząd województwa przeznaczył w tym roku ze swojego budżetu niemal 3 mln zł. 

– Codzienna praca strażaków z jednostek OSP jest bezcenna. Dlatego już od kilku lat dokładamy wszelkich starań, aby mogli pełnić swoją służbę w jak najlepszych warunkach, a uczestnicząc w akcjach ratunkowych mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt i samochody – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.

O przyznaniu dotacji zdecydowali radni województwa małopolskiego na kwietniowej sesji SWM.

Jak informuje biuro prasowe MWM, Województwo Małopolskie organizuje konkurs Małopolskie Remizy od 2009 roku. W tym czasie udało się wyremontować 742 remizy strażackie z całego województwa małopolskiego. Podczas dotychczasowych 10 edycji konkursu przeznaczono na niego blisko 29 mln zł.

Dzięki temu w większości przypadków zdecydowanie poprawiły się warunki pracy strażaków-ochotników z Małopolski, a same budynki remiz nie tylko zyskały nowy wygląd, ale nierzadko stały się wizytówką swoich miejscowości. Remonty pozwoliły też lepiej zabezpieczyć sprzęt strażacki znajdujący się w remizach.

Za otrzymane z konkursu pieniądze mogą zostać sfinansowane zakupy materiałów budowlanych, które zostaną wykorzystane w remontach, prace remontowo-budowlane oraz zagospodarowanie terenu wokół remiz, w szczególności dotyczących części operacyjno-technicznej budynków, a także wykonanie i umieszczenie tabliczki informacyjnej o udzieleniu dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego.

Niestety wśród tych 83 strażnic które będą zmodernizowane dzięki znacznemu wsparciu Województwa Małopolskiego, po raz kolejny zabraknie remiz z Gminy Brzesko ponieważ okazało się Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie Sypytkowskiej nie otrzymała dotacji. Gmina Brzesko złożyła wniosek na remont garażu na kwotę 50 tysięcy zł wniosek jednak nie zakwalifikował się do dofinansowania.

Można powiedzieć, że negatywnie rozpatrywanie wniosków składanych przez gminę Brzesko to już pewna tradycja.

To nie pierwszy taki przypadek. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2016, kiedy wniosek złożony przez Gminę Brzesko na dofinansowanie prac remontowych w remizie OSP Szczepanów również został negatywnie rozpatrzony. Z powodu braku dofinansowania z urzędu marszałkowskiego wszystkie prace remontowe zostały wykonane siłami własnymi całkowicie bezpłatnie przez druhów OSP z wykorzystaniem tych tylko środków które gmina przeznaczyła na udział własny  w przebudowie. Zakres prac mógłby być znacznie większy, gdyby nie fakt, że złożony przez gminę wniosek o dofinansowanie został rozpatrzony negatywnie i gmina nie dostała dotacji.

Rok później, w 2017 podobny los spotkał wniosek złożony przez gminę Brzesko dla OSP w Buczu. Wówczas również wszystkie prace musiały zostać wykonane  wyłącznie za pieniądze z gminy Brzesko.

Można powiedzieć, że negatywne rozpatrywanie wniosków składanych przez gminę Brzesko ma już pewną tradycję, którą jednak chyba nie warto kontynuować. Być może przyjdzie taki czas kiedy się to zmieni.

Czy druhowie z Poręby Spytkowskiej również będą musieli własnoręcznie wszystko zrobić zadowalając się jedynie tym co gmina brzesko zabezpieczyła na udział własny w projekcie?

brzesko.info.pl

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast