Nie przegap
Strona główna » Sport » Strzelają z pasją

Strzelają z pasją

Zimowa sceneria powitała około 80 młodych pasjonatów strzelectwa sportowego, którzy mimo „dużego” mrozu postanowili spędzić ostatni dzień ferii zimowych w plenerze, biorąc udział w rywalizacji o tytuł najlepszego strzelca w gminie Borzęcin. Zawody od osiemnastu już lat odbywają się na prowizorycznej strzelnicy stworzonej na jeden dzień obok budynku świetlicy GOK w Warysiu, jednej z najmniejszych miejscowości gminy. Patronat nad tegoroczną imprezą – jak każe już kilkunastoletnia tradycja – objął Czesław Małek, przewodniczący Rady Gminy Borzęcin, orędownik tego rodzaju zmagań i wieloletni działacz miejscowego koła strzeleckiego. Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz koło strzeleckie LOK z Bielczy.

Waryś. Zawody strzeleckie na zakończenie ferii zimowych w gminie Borzęcin.

Waryś. Zawody strzeleckie na zakończenie ferii zimowych w gminie Borzęcin.

Opublikowany przez Informator Brzeski na 27 lutego 2018

Zawody strzeleckie były jedną z wielu atrakcji w ramach programu „FERIE 2018 w Borzęcinie”. Organizatorzy zadbali, by wszyscy chętni zostali dowiezieni  na miejsce rywalizacji. Przygotowano również dla nich poczęstunek w postaci pieczonej kiełbaski, herbaty i słodkości. – Od wielu lat zawody te cieszą się w gminie Borzęcin sporym zainteresowaniem i dużą frekwencją. Tradycyjnie organizujemy je z GOK na zakończenie zimowych ferii – mówi Czesław Małek.

Choć strzelectwo jest dyscypliną bardzo popularną w gminie Borzęcin, ale warto przybliżyć w kilku zadaniach regulamin zawodów. Sędziowie z koła strzeleckiego przygotowali 6 stanowisk wyposażonych w broń sportową długą i pomagali w jej obsłudze. Uczestnicy oddawali trzy strzały próbne, które pozwalają „poczuć” broń. Po serii próbnej każdy wykonał pięć strzałów ocenianych przez skład sędziowski. To one decydują o wyniku końcowym i ewentualnym miejscu zajętym w zawodach.  – Aby wyrównać szanse, młodzi strzelcy podzieleni byli na grupy wiekowe – mówi jeden z sędziów zawodów Zygmunt Szawernoga, prezes LOK w Bielczy.

I tak, w grupie najmłodszej dziewcząt liczącej 11 uczestniczek, wygrała Weronika Mieszkowska z Bielczy (33pkt.). Tuż za nią uplasowała się Rozalia Kwaśniak z Krakowa (31pkt.), a miejsce trzecie przypadło mieszkance Borzęcina Dolnego, Karolinie Kózka.

Wśród chłopców z grupy wiekowej do lat 12 mistrzostwo „ustrzelił” Eryk Burzawa z Jagniówki (33pkt.),  miejsce drugie wywalczył Michał Mazur z Tarnowa (28pkt.), a na ostatnim stopniu podium znalazł się Krystian Mieszkowski (28pkt). O zajętym miejscu w tym wypadku decydował wyższy nominał oddanych strzałów.

Wśród dziewcząt 12-15 lat zwycięstwo wywalczyła Amelia Kwaśniak z Bielczy (39pkt.), druga była Magdalena Wilkosz z Borzęcina Dolnego (35pkt.), a kolejny wynik osiągnęła Kornelia Postawa również z Bielczy (25pkt).

W rywalizacji wzięli udział również chłopcy z tejże grupy wiekowej. Zwycięski puchar zgarnął Filip Rechul (42pkt.) z Borzęcina. Tuż za nim znalazł się mieszkaniec Bielczy Bartłomiej Imiołek (41pkt.), a miejsce trzecie zajął Jakub Biernat z Borzęcina (39pkt.)

Ostatnią grupą była młodzież uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych. Tu rywalizacja była szczególnie zacięta. Do walki o główne trofeum stanęli chłopcy i dziewczyny – na równych zasadach –bez podziałów i ulg. Najlepszy wynik osiągnął Piotr Kieroński z Biadolin Radłowskich (42pkt.), na drugą lokatę zapracował Mateusz Kogut z Bielczy(41pkt.)a ostatnie premiowane nagrodą miejsce z wynikiem 37pkt. zdobyła Kornelia Kwaśniak również z Bielczy.

Wszyscy osiągający najlepsze wyniki otrzymali pamiątkowe puchary, ufundowane przez Czesława Małka, przewodniczącego Rady Gminy Borzęcin, a zajmujący miejsca od  1 do 3 – nagrody rzeczowe w postaci sprzętu rekreacyjno-sportowego, których fundatorem był GOK Borzęcin.

Pamiątkowe albumy zostały również wręczone sędziom: Zygmuntowi Szawernoga, Marianowi Zelek oraz Robertowi Widło, jako podziękowanie za wieloletni wkład pracy w organizację zawodów strzeleckich w gminie Borzęcin.

Nagrody wręczyli patron imprezy Czesław Małek, sędzia główny zawodów – Zygmunt Szawernoga oraz wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, który osobiście przybył pogratulować najlepszym i wszystkim, którzy w ten bardzo mroźny dzień wybrali się do Warysia, aby spróbować własnych sił w strzelectwie.

– Bardzo wysoko oceniam poziom organizacyjny i sportowy tego Turnieju. Cieszę się z obecności tak wielu młodych pasjonatów strzelectwa z terenu gminy Borzęcin. To dla dzieci i młodzieży, wypoczywających w trakcie ferii zimowych okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu, a zarazem  doskonalenia strzeleckich umiejętności – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Turniej ten był ostatnim akcentem programu „Ferie 2018” przygotowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. Jak co roku, był on bardzo bogaty i urozmaicony, dzięki czemu nie tylko dostarczył dzieciom i młodzieży korzystającym z oferty wielu pozytywnych emocji i wrażeń, ale też pozwolił mile i aktywnie spędzić czas, a przede wszystkim odpocząć i nabrać sił przed kolejną odsłoną szkolnych zmagań – podsumowuje wójt Kwaśniak.

(wk,h)