Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Świadomy senior to bezpieczny senior – Policja edukuje seniorów

Świadomy senior to bezpieczny senior – Policja edukuje seniorów

Uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa oraz zwiększenie ich świadomości na temat metod działania sprawców to główny cel spotkań profilaktycznych. Policjanci z Brzeska wykorzystują każdą okazję, by edukować seniorów w zakresie bezpiecznych zachowań, szczególnie przestrzegając przed oszustwami metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. 12 marca 2019r. funkcjonariusze z Brzeska spotkali się z członkami Klubu Seniora w Sufczynie. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo osób starszych. Policjanci opowiedzieli, jakie metody stosują oszuści, by osiągnąć swój cel i pozbawić seniorów oszczędności. W trakcie prelekcji mundurowi przekazali najistotniejsze zasady, jakimi należy się kierować, aby nie stać się ofiarą oszusta.

Przestępców, którzy wciąż próbują różnymi metodami oszukać osoby starsze nie brakuje. Świadomość seniorów, jeśli chodzi o popularne metody „na policjanta”, „na wnuczka” jest duża, głównie dzięki apelom w mediach, ale też przede wszystkim dzięki licznym spotkaniom policjantów z osobami starszymi. 

W trakcie spotkania poruszono też temat różnego rodzaju pokazów, prezentacji czy innych usług pojawiających się na dynamicznie rozwijającym się rynku a dedykowanych szczególnie osobom starszym. Podkreślono jakie są ich prawa i w jakich sytuacjach mogą odstąpić od podpisanej i zawartej umowy. Zwrócono uwagę słuchaczy na niebezpieczeństwa związane z wpuszczaniem do domu akwizytorów czy oszustów działających innymi metodami. Dyskutowano o tym, co należy zrobić, aby ustrzec się przed utratą pieniędzy, jak temu przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy w przypadku oszustwa czy nieuczciwych praktyk. Pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować osoby oferujące nam do zakupu jakikolwiek sprzęt czy usługę. Złym doradcą jest też pośpiech, przy zakupach towaru czy usługi działajmy rozsądnie i rozważnie, zastanówmy się zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.

KPP Brzesko