Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Światowa Orkiestra Lekarzy wystąpi w Krakowie

Światowa Orkiestra Lekarzy wystąpi w Krakowie

Wyjątkowy koncert charytatywny wesprze leczenie nowotworów krwi.

Już 12 października w krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbędzie się koncert symfoniczny Światowej Orkiestry Lekarzy, z udziałem gościnnym wybitnego polskiego pianisty – Krzysztofa Książka. To wyjątkowe wydarzenie: zaledwie dwa lub trzy razy w roku 100 lekarzy z prawie pięćdziesięciu krajów, pasjonujących się grą na instrumentach, uczestniczy w koncercie na rzecz organizacji działającej w sektorze zdrowia oraz osób potrzebujących opieki zdrowotnej. W tym roku dwukrotnie zagrają w Polsce (11 października w Warszawie, a dzień później w Krakowie), wspierając działalność Fundacji DKMS i walkę z nowotworami krwi.

Na scenie w krakowskim ICE lekarze zagrają m.in. słynną VIII symfonię Beethovena. Chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Światowa Orkiestra Lekarzy po raz pierwszy włączy do swojego repertuaru uwerturę es-dur Ignacego Paderewskiego oraz koncert e-moll op.11 Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitego polskiego solisty, laureata wielu międzynarodowych nagród Krzysztofa Książka. –  Gdy tylko otrzymałem propozycję zagrania ze Światową Orkiestrą Lekarzy, wiedziałem, że jest to bardzo dobry pomysł. To, co łączy muzyków i lekarzy to pewien rodzaj wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka – opowiada Krzysztof Książek. – Mówi się, że muzyka ma moc uzdrawiania, zapewne bardziej ducha niż ciała. Ale w przypadku tych koncertów – muzyka może wejść w bardziej namacalny wymiar uzdrawiania – dodaje.

W gronie krakowskiej publiczności nie zabraknie szczególnych gości. Wśród nich znajdzie się m.in. kilkudziesięciu Pacjentów, u których wykonano przeszczepienie szpiku pod okiem wybitnego hematologa prof. dr hab. n. med. Aleksandra Skotnickiego. – Będą to osoby, które otrzymały komórki macierzyste zarówno od Dawców niespokrewnionych, jak i z Dawców z rodziny – mówi prof. Aleksander Skotnicki. – Dla nich wszystkich będzie to wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego będą mogli świętować fakt, że otrzymali szansę na nowe życie. Dodatkowym powodem do celebracji jest Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku, który obchodzimy 13 października. Na koncercie pojawią się także Pacjenci ze Stowarzyszenia Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, grupa małych Pacjentów z Fundacji Iskierka, a także podopieczni krakowskich fundacji: Mimo Wszystko Anny Dymnej, Fundacji Ronalda McDonalda oraz Stowarzyszenia Unicorn.

Światowa Orkiestra Lekarzy (World Doctors Orchestra) jest unikalnym przedsięwzięciem. Działa prężnie od 2008 roku i aktualnie zrzesza ponad 1500 lekarzy różnych specjalizacji z ponad 50 krajów. Jej założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest kardiolog Stefan Willich. Dotychczas Światowa Orkiestra Lekarzy zagrała już niemal 60 koncertów, m.in. w Dubaju, USA, Japonii, Hiszpanii czy RPA. Polska jest 27 krajem na ich trasie koncertowej. Koncerty Światowej Orkiestry Lekarzy w Polsce odbędą się z okazji 10. rocznicy działalności Fundacji DKMS w naszym kraju i przypadającego 13 października Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku.

Bilety w cenie od 50 zł, dostępne są na www.ebilet.pl, w kasach ICE oraz w Empiku.

IB

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast