Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Święto Grzyba w pełnej krasie

Święto Grzyba w pełnej krasie

DSC_9654_800x534Borowiki szlachetne, podgrzybki, koźlarze, kurki i kanie – to tylko niektóre z leśnych grzybów, które podziwiać można było na obiekcie sportowym Iskry w Łękach w trakcie odbywającego się w ostatni weekend XII Borzęckiego Święta Grzyba. W rozegranym konkursie na kosz pełen grzybów wzięło udział 15 uczestników, którzy łącznie zaprezentowali ponad 20 koszy świeżo zebranych, dorodnych owoców leśnego runa. Jury w składzie: Janusz Kwaśniak (wójt gminy Borzęcin) – przewodniczący jury, Czesław Małek (przewodniczący Rady Gminy Borzęcin) – zastępca przewodniczącego jury, Monika Faron-Miśtak (Radio RDN Małopolska) i Piotr Kania (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie) miało nie lada problem, aby wyłonić zwycięzcę rywalizacji, tym bardziej że pod uwagę brano nie tylko wielość zebranych grzybów, ale również sposób ich ekspozycji.

– Sezon grzybowy w pełni, więc każdy ze zgłoszonych do konkursu koszy prezentował się niezwykle okazale – mówi Janusz Kwaśniak, przewodniczący jury – Grzyby były pięknie wyeksponowane, poukładane w wymyślne kompozycje i niejednokrotnie przystrojone mchem, leśnymi krzewinkami i roślinami. Ilość uczestników konkursu i jego poziom sprawiły, że tegoroczny konkurs należy ocenić niezwykle wysoko.

W wyniku rywalizacji pierwsze miejsce przyznano Wojciechowi Sakłakowi, który na konkurs przybył z rodziną prezentując trzy różne wielkościowo kosze dorodnych prawdziwków, drugie rodzinie Sikorów, a trzecie Ireneuszowi Dudzie. Po raz pierwszy przyznano również nagrodę publiczności, gdzie największy aplauz wzbudził okazały kosz różnorodnych grzybów zgłoszony przez Celinę Wróbel.

– Często chodzę na grzyby. To taka pasja, która zrodziła się w dzieciństwie – mówi Pani Celina, jedna z uczestniczek konkursu – Poza tym las to natura, więc przy okazji można delektować się pięknem otoczenia.

Zwycięzcy rywalizacji otrzymali nagrody finansowe, które wręczył wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys wraz z radnym wojewódzkim Adamem Kwaśniakiem oraz wójtem gminy Borzęcin Januszem Kwaśniakiem. Finansowa gratyfikacja, w postaci nagród pocieszenia trafiła również do pozostałych uczestników konkursu, gdyż jak uznało jury poziom tegorocznej rywalizacji był tak wysoki, że każdy kosz bez wyjątku zasługiwał na wyróżnienie.

Wizyta wicemarszałka Stanisława Sorysa na XII Borzęckim Święcie Grzyba była dla samorządu gminy Borzęcin okazją do podziękowania samorządowi województwa za wsparcie finansowe organizowanych przez Gminę Borzęcin przedsięwzięć kulturalnych oraz współpracę i pomoc w realizacji niezbędnych i oczekiwanych przez społeczność lokalną inwestycji.

ug

Fot. Maciej Mazur