Nie przegap
Strona główna » Kultura » Święto Łopołki – zapowiedź

Święto Łopołki – zapowiedź

plakat łopołkaStowarzyszenie Folklorystyczne ”Łoniowiacy” oraz Wójt Gminy Dębno zapraszają na siódme już Święto Łopołki, które obchodzone będzie 25 i 26 czerwca. Tegoroczna edycja imprezy zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, oprócz tradycyjnych warsztatów łopołkarskich i występów folklorystycznych odbędzie się zabawa taneczna. Swoje zdolności taneczne pokażą dzieci z przedszkola, a w niedzielny wieczór odbędzie się koncert zespołu „Jambo Africa”. Patronat nad imprezą sprawować będą marszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, starosta Andrzej Potępa i wójt Wiesław Kozłowski.

– Coraz częściej wracamy do tradycji i dawnych obyczajów. Łopołka jest  częścią naszego dziedzictwa kulturowego i bardzo się cieszę, że pamięć o niej nie zaginęła  – mówi Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski. – Na imprezę przyjeżdżają do nas goście z całej Małopolski, biorą udział w warsztatach łopołkarskich, cenią nasz folklor, a to jest znakomita promocja gminy.

Organizowane od kilku lat Święto Łopołki  ma na celu przypomnienie tradycji wyplatania kosza zwanego łopołką. Łopołka to duży kosz wykorzystywany dawniej w rolnictwie, służący do przenoszenia warzyw czy paszy dla zwierząt. Wyjątkowość łopołki z Łoniowej nie polega na unikatowości kosza, ale materiału, z którego powstaje. Znane są łopołki z innych regionów Polski, które powstają z łyka leszczynowego, te z Łoniowej wykonywane są z łyka dębowego.

W pierwszy dzień imprezy odbędą się warsztaty łopołkarskie, a o godzinie 21.00 dla dorosłych mieszkańców gminy rozpocznie się zabawa taneczna – przygrywać będzie zespół „Forton”.

Niedziela będzie dniem kiermaszu sztuki ludowej, w czasie którego swoje prace prezentować będą lokalni twórcy. W programie są też występy dzieci z przedszkola w Łoniowej, zespołów –  „Mali Łoniowiacy”, i „Małe Rożnowioki” (wystąpią w tańcach Lachów sądeckich). Zaprezentuje się Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki”, dzieci ze szkoły w Łoniowej oraz laureatki programu „Aplauz, aplauz!” – Anna i Kinga Gurgul. Po południu z suitą Beskidu śląskiego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Jambo Africa”.

– Zapewniam, że wszyscy,  którzy wezmą udział w wydarzeniu, wyjadą od nas zadowoleni – zaprasza do udziału w imprezie wójt Wiesław Kozłowski.

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast