Strona główna » Wiadomości » Świętowały pielęgniarki i położne

Świętowały pielęgniarki i położne

12 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej odbyło się okolicznościowe spotkanie z pielęgniarkami i położnymi pracującymi w SP ZOZ w Brzesku. W spotkaniu wziął udział m.in. starosta brzeski Andrzej Potępa, który wszystkim pielęgniarkom i położnym przekazał życzenia z okazji ich święta, jednocześnie dziękując za trudną i odpowiedzialną pracę.

Zdrowia, wytrwałości, a także lepszych zarobków życzyły sobie brzeskie pielęgniarki i położne. Świętowały wspólnie z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Obecne są przy naszym przyjściu na świat, opatrują rany, robią zastrzyki, pocieszają pomagają i opiekują się chorymi. Towarzyszą też w ostatnich chwilach życia.

W brzeskim szpitalu zatrudnionych jest 307 pielęgniarek i położnych. Stanowią najliczniejszą grupę zawodową w służbie zdrowia.
Pielęgniarki polskie posiadają bardzo duży potencjał, szczególnie pielęgniarki zatrudnione w podstawowej opiece zdrowotnej, które mają najlepszy dostęp do tych, którzy potrzebują opieki a bardzo często nie mają możliwości skorzystania z różnego rodzaju usług medycznych ze względu na wiek, stan zdrowia czy niesamodzielność. Pielęgniarki odgrywają zasadniczą rolę w działaniach na rzecz równego dostępu do opieki medycznej m.in. poprzez prowadzoną edukację, oraz wpływanie na politykę zdrowotną. Tak w telegraficznym skrócie można opisać pracę pielęgniarek i położnych – mówi Ewa Podłęcka, przewodnicząca brzeskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Pielęgniarki i położne wykonują wielce odpowiedzialną profesję. – Wymaga ona odpowiedniego przygotowania, a także wrażliwości na cierpienie. – Pielęgniarki i położne powołane są by pracować na rzecz drugiego człowieka, wspierać go w chorobie – wyjaśnia Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka w brzeskim szpitalu.

Józefa Szczurek Żelazko, dyrektor SP ZOZ w Brzesku podkreśla, że pielęgniarki i położne odrywają bardzo ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Reprezentują samodzielny zawód. Ustawowo są im przypisane kompetencje, które mogą samodzielnie wykonywać. Stanowią bardzo istotne ogniwo w procesie terapeutycznym – mówi.

Zawód pielęgniarki i położnej, to nie tylko zawód, to powołanie. Dzień i w nocy czuwają nad tym co najcenniejsze – ludzkim życiem. Ogromny rozwój medycyny wymaga od nich coraz to większej wiedzy, kwalifikacji i odpowiedzialności. Dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo pacjentów. – Większość pań obecnie pracujących w szpitalu dokształca się na studiach podyplomowych lub licencjackich. Uczestniczą w rożnego rodzajach kursach, które podnoszą ich kwalifikacje – podkreśla Ewa Radzięda przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w brzeskim szpitalu.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, który odbył się w Brzesku, był okazją do rozmów o przyszłości tych zawodów, sposobie kształcenia nowych kadr, a także do wymiany prywatnych poglądów i żartów. Życzenia brzeskim pielęgniarkom i położnym złożyli: starosta brzeski Andrzej Potępa, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Józefa Szczurek- Żelazko – dyrektor brzeskiego szpitala, Irena Ślusarczyk – przewodnicząca NSZZ Solidarność działającego przy SP ZOZ w Brzesku, a także Artur Siudziński – przewodniczący Związku Zawodowego Lekarzy w brzeskim szpitalu. Okolicznościowe listy gratulacyjne przysłali: wojewoda małopolski Stanisław Kracik, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz Edward Czesak – poseł na Sejm RP.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, starosta brzeski Andrzej Potępa przyznał specjalne nagrody dla pielęgniarek i położnych pracujących w SP ZOZ w Brzesku. Otrzymały je: Maria Popiela, Maria Dudek, Franciszka Sumara, Jadwiga Włusek, Maria Mularz.

Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka wręczył pielęgniarkom nagrody książkowe. Otrzymały je: Beata Wnęk, Jadwiga Sroczyńska, Bożena Daniel, Elżbieta Cygnarowicz, Agata Jachcińska, Krystyna Jurek, Ewa Biel, Leokadia Gniadek, Stefania Janiszewska, Joanna Grzybek, Maria Przybyłko, Jolanta Godzik, Ewa Legutko, Małgorzata Ziobrowska, Romana Tarasek, Małgorzata Gemza, Jolanta Dudek, Agata Surmanek, Maria Franczyk, Krystyna Marcinek, Halina Brzęk, Lucyna Aleksandrowicz, Anna Cebula, Anna Ćwik, Maria Popiela, Danuta Hełmecka-Wójcik, Marta Kowalczyk, Beata Marecik, Elżbieta Barczak i Małgorzata Salamon.

za powiatbrzeski.pl

 

Galeria zdjęć na stronie

www.spzoz-brzesko.pl/wspolne-swietowanie/