Nie przegap
Strona główna » Felietony » Szafy tekstylne – nie tylko na czas remontu!

Szafy tekstylne – nie tylko na czas remontu!

szafaSzafy tekstylne zwykle kojarzą nam się z mieszkaniami studenckimi lub rozwiązaniem przejściowym, przykładowo na czas urządzania własnych czterech ścian bądź remontu. Jednak szafa tekstylna może być również sposobem na aranżację domu niskim kosztem.

Czym tak właściwie jest szafa tekstylna? To inaczej przenośna szafa materiałowa, której konstrukcja składa się z cienkich, stalowych rurek, połączonych ze sobą przy pomocy śrub. Na całość nakładane są elementy materiałowe, wykonane przykładowo z poliestru.

Zalety szaf tekstylnych

Jednym z największych atutów szaf tekstylnych jest ich bardzo niski koszt, szczególnie w porównaniu do tradycyjnych mebli. Na oszczędnościach zależy nam głównie w czasie budowy czy urządzania domu lub mieszkania, kiedy i tak ponosimy masę wydatków. Jednak z szafy tekstylnej nie musimy rezygnować od razu po zakończeniu prac.

Jak możemy przeczytać w poradniku Castoramy, szafa tekstylna może okazać się świetnym elementem uzupełniającym wystrój wnętrza, w dodatku posiadającym bardzo wysokie walory użytkowe. To dobre rozwiązanie zarówno dla osób, które wynajmują lokale i często się przeprowadzają bądź chcą funkcjonalnie urządzić swoje gwiazdko.

Do zalet szaf tekstylnych należy zaliczyć także ich bardzo prosty montaż i demontaż. Co ważne, niektóre modele szaf dają możliwość umieszczenia ich pojedynczych elementów w rogu garderoby lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia. Dotyczy to jednak tylko konkretnych szaf, ponieważ w części modeli materiał został przyszyty do rurek.

Jak wyglądają szafy tekstylne?

Standardowa szafa tekstylna ma około 170 centymetrów wysokości i około 1 metra szerokości, przez co doskonale sprawdzają się nawet w małych pomieszczeniach. Warto przy tym dodać, że mimo niewielkich rozmiarów, szafy te są naprawdę pojemne.

Szafy tekstylne są zwykle wyposażane w co najmniej kilka dodatkowych kieszeni czy przegródek, najczęściej umieszczanych po bokach, a ponadto półki, miejsce na wieszaki oraz wysuwane szuflady. Całość zazwyczaj zapinana jest na zamek błyskawiczny.

Dzięki temu w szafie tekstylnej bez większego problemu zmieścimy kurtkę, garnitur, bluzki, ręczniki, bieliznę czy różnego rodzaju akcesoria, takie jak parasolki. Ciekawą propozycją są też szafy tekstylne stworzone z myślą o przechowywaniu butów.

Nie sposób również nie wspomnieć, że szafy tekstylne dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, więc bez większego problemu powinniśmy dopasować je do wystroju wnętrza. Największą popularnością cieszą się co prawda modele jednobarwne, niemniej zainteresowanie wzorami kwiatowymi czy geometrycznymi wciąż wzrasta.

Na co zwrócić uwagę?

Mimo niekwestionowanych zalet szaf tekstylnych oraz ich dość dużej trwałości, musimy zapamiętać, że materiałowe półki wytrzymują mniejsze obciążenie niż ich tradycyjne, przykładowo drewniane, odpowiedniki. W związku z tym, podczas układania ubrań, butów czy innych akcesoriów, nie możemy dopuścić do zbytniego przeciążenia półek.