Nie przegap
Strona główna » Kultura » Szczupak jest królem wód – czyli jak powstaje Fanatyk

Szczupak jest królem wód – czyli jak powstaje Fanatyk

a1W ostatnim dniu sierpnia Krakowski Klaster Filmowy w ramach Małopolskiego Studia Debiutów wyłonił zwycięzców konkursu, w którym nagrodą jest 110 tysięcy złotych na realizację własnego filmu i wsparcie m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Scenariusz filmu „Fanatyk” to jeden z trzech zwycięskich projektów. Autorem scenariusza jest pochodzący ze Szczurowej Michał Tylka, który dotychczas został już nagrodzony m.in. podczas OFF Camera 2014 za montaż do krótkiego filmu ,,Muzyka” oraz otrzymał grand prix za stworzony w dwie doby film podczas 48 Hour Film Project Kraków. Tym razem jednak produkcja staje się o tyle ciekawsza, iż po raz pierwszy w Polsce scenariusz filmu oparty jest na copypaście.

Czym jest copypasta? To krótkie opowiadanie zamieszczane w Internecie, powielane za pomocą metody kopiuj – wklej (copy – paste) na różnego rodzaju forach, witrynach, portalach społecznościowych oraz agregatorach treści. Dobre, zabawne i ciekawe lub przerażające copypasty potrafią wygenerować olbrzymi zasięg, zostają „klasykiem Internetu” oraz stałą częścią sieciowej subkultury.

„Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” to historia, która już parę lat temu zaczęła żyć w sieci własnym życiem pobijając tym samym rekord internetowych udostępnień.  Scenariusz napisał Michał Tylka, Malcolm XD (autor copypasty) i Jan Stola – przyjaciel i powiernik Malcolma, który ukrywa swoją tożsamość. Opowiadanie w słowach opisuje relację syna i ojca, który ma obsesję na punkcie łowienia ryb. „Chcieliśmy w wierny sposób pokazać to, co tam się dzieje. To historia fanatycznego wędkarza, który staje się postacią chorobliwą i zabawną. Pracując nad scenariuszem myśleliśmy jak przez historię można opowiedzieć coś więcej. To relacje ojca z rodziną. Pokazujemy jak fanatyzm wpływa na życie rodziny” – mówił reżyser Michał Tylka w radiu Kraków.

Prace nad produkcją ruszyły pełną parą. Najbardziej oczekiwaną przez fanów filmu informacją była obsada. Decyzją reżysera główną rolę zagra Piotr Cyrwus, aktor teatralny i filmowy, z którym reżyser miał już możliwość współpracować podczas kręcenia teledysku zespołu Patrick The Pan. Jesteśmy świadomi tej decyzji i jednocześnie przekonani o niezwykłym potencjale aktorskim Piotra Cyrwusa i wierzymy, że jego kreacja w filmie będzie niezapomniana – czytamy na oficjalnej stronie filmu. Do obsady dołączyli również Marian Dziędziel znany m.in. z filmów ,,Wesele”, ,,Drogówka” (reż. Wojciech Smarzowski ) oraz nagrodzonego niedawno ,,Moje Córki Krowy” ( reż. Kinga Dębska ) oraz Juliusz Chrząstowski – aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, znany z ról w filmach „Disco Polo”, „Czerwony pająk”, „Larp”, czy „Pokój”. Na początku listopada w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie odbyły się castingi do ról synów tytułowego Fanatyka. Premiera „Fanatyka” planowana jest na koniec marca 2017 roku. Obraz ma trwać ok. 30 minut.

ES

Fot. Szymon Starnawski / Polska Press