Nie przegap
Strona główna » Kultura » Sześćdziesiąty Koncert Muzyki Klasycznej – Muzeum w Dołędze

Sześćdziesiąty Koncert Muzyki Klasycznej – Muzeum w Dołędze

W dołęskim dworze, we współpracy tutejszego Muzeum z Gminnym Centrum Kultury w Szczurowej od wielu lat organizowane są koncerty muzyki klasycznej.

Zdążyły one wrosnąć już w miejscową tradycję i cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, okazały się bowiem atrakcyjną propozycją nie tylko dla mieszkańców Gminy Szczurowa, ale również dla melomanów z Krakowa, Tarnowa czy Brzeska. Koncert, który odbył się 23 czerwca bieżącego roku, to już sześćdziesiąty w niemal nieprzerwanym cyklu.

Po raz pierwszy Muzeum w Dołędze gościło znany – nie tylko w Polsce – Żeński Kwartet Smyczkowy „Con Affetto”. Zespół występuje w składzie: Angelina Kierońska (pierwsze skrzypce), Alicja Soboń (drugie skrzypce), Karolina Stasiowska (altówka) i Anna Podkościelna-Cyz (wiolonczela).

Słuchacze mieli możliwość upajać się zarówno muzyką operową (Jules Massenet – „Medytacje” – intermezzo z drugiego aktu opery „Thais”), jak i lżejszą gatunkowo muzyką z filmów np.: Leigh Harline – „When You Wish upon a Star” z filmu „Pinocchio” i musicali np.: Frederick Loewe – „I Could Have Danced all Night” z musicalu „My Fair Lady”. Była i muzyka taneczna, a więc słynne na całym świecie tango „La Cumparsita”, którego twórcą był Gerardo Matos Rodríguez.

Kto mniej interesował się muzyką mógł zachwycać się wdziękiem młodych artystek. A warto tu dodać, że trzy spośród nich występowały już przed laty w dołęskiej „La Scali” jako małe dziewczynki, będąc jeszcze uczennicami tarnowskiej Szkoły Muzycznej.

Można śmiało powiedzieć, że mimo iż Kwartet Smyczkowy „Con Affetto” pierwszy raz gościł w Muzeum w Dołędze, to zupełnie podbił serca publiczności, która żegnała go niemilknącymi oklaskami.

Źródło /Muzeum Dwór w Dołędze
tekst. kustosz Władysław Konieczny/

Koncert stał się także uwieńczeniem pracy Państwa Koniecznych, którzy przed wielu laty byli inicjatorami kwartalnych spotkań przy muzyce klasycznej, a obecnie z końcem czerwca stają się zasłużonymi emerytami. W imieniu Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej składamy najserdeczniejsze podziękowania za tak owocną współpracę, za profesjonalizm, za oddanie i poświęcenie dla ochrony zabytku jakim jest Muzeum w Dołędze. Życzymy spokojnych i długich lat na emeryturze.

Gminne Centrum Kultury w Szczurowej