Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Szkoła Rodzenia w Brzesku – zapisy

Szkoła Rodzenia w Brzesku – zapisy

szkola-rodzenia-3Ciąża to piękny i najważniejszy okres w życiu każdej kobiety – przepełniony oczekiwaniami, przemianami ale i niepokojem związanym z tym co nieznane.

Przyszłe mamy często zadają sobie pytania, czy sprawdzą się w nowej roli, jak to będzie w czasie porodu, czy będzie bolało? Czy dadzą radę?

Brak wiedzy i doświadczenia potęgują u nich strach przed porodem i wieloma sytuacjami związanymi z przyjściem na świat ich dziecka. Należy więc pomóc kobietom w zrozumieniu
i poznaniu siebie i odpowiedzialności za mające się rodzić dziecko.

Taką szansę daje im uczestnictwo w szkole rodzenia. Im więcej mamy wiedzy, tym łatwiej nam jest wyobrazić sobie to co przed nami. Głównym celem szkoły rodzenia jest przygotowanie rodziców do porodu i podjęcia przez nich ról rodzicielskich.

Szkoła Rodzenia w SP ZOZ w Brzesku istnieje od 20 maja 1996 roku a jej inicjatorką była p. Maria Szejnman- lekarz ginekolog położnik. Zajęcia w szkole prowadziły dwie położne: Anna Perkowska i Bożena Gacek po ukończeniu kursu Szkoły Rodzenia w Łodzi.

Początkowo przygotowywano do porodu tylko kobiety a od jesieni 1998 r w cykl szkoleniowy zostali włączeni także mężczyźni. Pierwszy poród rodzinny odbył się w naszym szpitalu w listopadzie 1998 roku i od tego momentu ich liczba nieustannie wzrasta. Aktualnie Szkoła Rodzenia mieści się w budynku Szpitala przy ul. Kościuszki 68 na IV piętrze obok Poradni Ginekologiczno- Położniczej. Od siedmiu lat prowadzi w niej zajęcia instruktorka szkoły rodzenia- lic. położnictwa Bożena Szymańska, która ukończyła dwa stopnie kursu dla „Instruktorek Szkoły Rodzenia” przy Fundacji Rodzić po Ludzku w Warszawie.

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek od 17-19-tej.

Działalnością szkoły rodzenia koordynuje mgr Ewa Chmielarz- Położna Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno- Położniczego. Nabór do szkoły rodzenia prowadzony jest w sposób ciągły. Cykl zajęć zaplanowano na 6 tyg., w którym przyszli rodzice poznają między innymi: fizjologię porodu, walory karmienia piersią, pielęgnację noworodka i trudności w okresie połogowym.

Obok wykładów teoretycznych, efektywną techniką stosowaną w szkole rodzenia są ćwiczenia relaksacyjne, wzmacniające i oddechowe pozwalające zachować świetną kondycję w czasie ciąży a także uczące relaksu i rozluźnienia w czasie porodu.
Dodatkową atrakcję stanowi wycieczka edukacyjna na Salę Porodową i oddział położniczy-aby przybliżyć przyszłym rodzicom miejsce porodu ich dziecka.

Brzeska Szkoła Rodzenia spełnia ważną rolę edukacyjną w obszarze przygotowania do porodu, opieki nad noworodkiem i uczenia się rodzicielstwa. W oczekiwaniu na narodziny dziecka, dla obojga rodziców ważny jest czas pozyskania nie tylko wiedzy praktycznej i umiejętności związanych z tym faktem ale takiego przygotowania aby poród był źródłem satysfakcji i poczucia własnej wartości.

Prowadząc edukację w szkole rodzenia należy podkreślić rolę porodów rodzinnych. Niezależnie od tego, czy rodzącej towarzyszy mąż, czy inna bliska jej osoba, kobieta w trakcie porodu uzyskuje tak ważne dla niej wsparcie i poczucie bezpieczeństwa a ponad to w nieco przyspieszony sposób rodzą się uczucia ojcowskie.

Do wszystkich uczestników kursu staramy się podejść tak, aby spełnić ich oczekiwania. Zajęcia w szkole rodzenia prowadzone są w sposób aktywny, z wykorzystaniem różnych pomocy-piłek do ćwiczeń, worków sako, drabinek czy materacy. Znakomitą ilustracją treści zajęć są filmy DVD, plansze, lalki, z których korzystają nasi kursanci.

Wciągu ostatnich siedmiu lat prowadzonej działalności w Szkole Rodzenia spotykamy się z coraz większym zainteresowaniem odbywanymi zajęciami. W roku ubiegłym uczestniczyło w nich 80 par. Niezwykle budującym jest fakt, że zadowoleni rodzice po szkole rodzenia sami reklamują i polecają ją innym.

Miłym akcentem jest fakt, że po odbytym porodzie z ust kobiety pada stwierdzenie ”BARDZO POMOGŁA MI SZKOŁA RODZENIA”

Zapisy do Szkoły Rodzenia odbywają się telefonicznie, pod numerem telefonu: 517 279 122

SP ZOZ Brzesko