Nie przegap
Strona główna » Region » Tarnów: Wernisaż pt.: „Jan Gomoła – 55 lat z fotografią”.

Tarnów: Wernisaż pt.: „Jan Gomoła – 55 lat z fotografią”.

1897778_600409926720563_95102869_nPałac Młodzieży przygotowuje jubileuszową publikację i okolicznościową ekspozycję pt. „Jan Gomoła – 55 lat z fotografią”. Wernisaż wystawy oraz promocja wydawnictwa odbędzie się 12 marca 2014 (środa) o godz. 17 w Galerii Pałacu Młodzieży w Tarnowie (ul. Piłsudskiego 24). Wstęp wolny.

Jan Gomoła to żywa historia tarnowskiej fotografii. Zresztą nie tylko tarnowskiej. Zaczynał co prawda swoją przygodę z obiektywem w naszym mieście – jako uczeń szkoły podstawowej, uczęszczając do pracowni fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury (dzisiejszy Pałac Młodzieży) – ale zasadniczego wtajemniczenia doświadczył w Rzeszowie. 6 lat spędził na Politechnice Rzeszowskiej – najpierw jako student, a następnie asystent. Tam zapisał się do Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

W 1976 roku zaczął pracę w Pałacu Młodzieży i od razu przystąpił do działania na terenie miasta: w 1977 współzałożył Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, którego był przez blisko 20 lat wiceprezesem ds. artystycznych, przez jedną kadencję – prezesem. Przyszły pierwsze poważne sukcesy: Brązowy Medal na Salonie Fotografii Artystycznej „Foto-Expo” w Poznaniu, po nim następne.

Zawsze przywiązywał wielką wagę do dokumentacji i historii tarnowskiej fotografii, stąd jego liczne publikacje na ten temat, zarówno w prasie lokalnej, jak i ogólnopolskiej.
Jeden z głównych celów, jakie sobie wytyczył, to edukacja młodzieży. Od podstaw zorganizował ówczesną filię Pałacu Młodzieży przy ul. Drużbackiej, aby wkrótce przenieść się do obecnej siedziby placówki i tu w pełni rozwinąć skrzydła. W krótkim czasie jego podopieczni zaczęli osiągać sukcesy, biorąc udział w licznych konkursach i wystawach fotograficznych. Wśród jego wychowanków są m.in.: Janusz Sus – fotografik i operator, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, uznani fotograficy: Andrzej Tylko, Urszula Gawron, Dariusz Kobylański, Daniel Sieniawski, Iwona Lisowska i wielu innych. W Pałacu Młodzieży przepracował jako instruktor ponad 35 lat!

Jan Gomoła nie zaniedbywał również własnej twórczości artystycznej. Uczestniczył w ponad 50 wystawach – indywidualnych, zespołowych, konkursowych, za które otrzymał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Napisał ponadto kilkadziesiąt artykułów na temat fotografii, które opublikował nie tylko w prasie tarnowskiej, ale i ogólnokrajowej.
Do dziś nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, z którego korzysta podczas licznych spacerów po Tarnowie. Poszukuje też ciekawostek i zaskakujących tematów, którymi dzieli się na Facebooku.

Warto podkreślić, iż całe przedsięwzięcie, przygotowane pod kierunkiem instruktora Grzegorza Mazura z Pracowni Grafiki Komputerowej PM, realizowane jest z aktywnym udziałem młodzieży uczestniczącej w pałacowych zajęciach, zaś publikacja jest pierwszą z serii poświęconej tarnowskiej oświacie i jej zasłużonym pedagogom.

PM

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast