Strona główna » Wiadomości » Uczennice brzeskiego liceum wezmą udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczennice brzeskiego liceum wezmą udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Sara Pietrusińska oraz Weronika Podleś – uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku zakwalifikowały się do do udziału w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Aby otrzymać młodzieżowe mandaty poselskie dziewczyny zrealizowały projekt związany z tematem tegorocznych obrad sejmowych – „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji.”

Każdego roku w ramach organizowanego przez Kancelarię Sejmu projektu edukacyjnego uczniowie w wieku 13-17 lat realizują związane z tematyką sesji działanie w swoim środowisku lokalnym. W procesie rekrutacji wyłanianych jest 230 dwuosobowych zespołów. Nagrodą dla wszystkich z nich jest udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca.

– Zrealizowałyśmy projekt w którym upamiętniłyśmy losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. Naszym bohaterem został Antoni Jan Goetz Okocimski – mówi Sara Pietrusińska.

– Nasz projekt został bardzo miło odebrany przez szerokie grono odbiorców, od najmłodszych do tych najstarszych obywateli naszej społeczności, na czym zależało nam najbardziej – dodaje jej koleżanka – Weronika Podleś.

W konkursie brało udział 453 dwuosobowe zespoły. Organizatorem XXV sesji tego projektu jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Autorzy najwyżej ocenionych prac zasiądą w ławach poselskich 1 czerwca i wezmą udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Sejmie Rzeczpospolitej w Warszawie.

IB / Sara Pietrusińska / Weronika Podleś