Nie przegap
Strona główna » Kultura » Udane Dni Czchowa

Udane Dni Czchowa

Ostatni weekend lipca 2012 r. zapisze się wśród wielu mieszkańców Gminy Czchów jak i przybyłych gości na długo w pamięci, za sprawą imprezy jaką zorganizowano w tych dniach w Gminie, a mówimy o „Dniach Czchowa”.

Dzięki uczestniczeniu w tym święcie, wiele osób zapewne nie raz przywoła miłe wspomnienia. Dużo wysiłku w organizację tej imprezy i zapewnienie świetnej zabawy przybyłym gościom, włożyło sporo osób i instytucji. W pierwszej kolejności wymienić należy Burmistrza Czchowa – Marka Chudobę, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej oraz Starostwo Powiatowe w Brzesku. Ich działania wspierane były z wielkim zaangażowaniem przez Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie, Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie.

Tegoroczne „Dni Czchowa” przyciągnęły rzeszę osób z bliższych jak i całkiem odległych miejsc. Do osiągnięcia tak dużego sukcesu w znacznej mierze przyczynił się prawdziwy miks propozycji, jakie zostały zaoferowane przybyłym gościom. Z pośród bogatej i ciekawej oferty każdy mógł znaleźć coś dla siebie i świetnie się bawić. Było bardzo muzycznie i sportowo, czyli wszystko przy czym każdy dobrze spędza czas.

Sporo osób, szczególnie mieszkańców gminy przyciągnął Turniej Piłkarski Sołectw – z wiadomych względów. Rozgrywki przy niesamowitym dopingu kibiców, zapewniły wiele emocji. W tym roku najlepszą drużyną był zespół z Tworkowej, drugie miejsce przypadło Czchowowi, a tuż za nim uklasyfikowała się drużyna z Tymowej. Podczas gry wyróżniał się Jarosławowi Górka, co zostało docenione poprzez nadanie mu tytułu najlepszego zawodnika Turnieju, natomiast miano najlepszego bramkarza otrzymał Jakub Trepa.

Kolejnym ciekawym punktem programu był Turniej Łuczniczy dla Amatorów przeprowadzony na wzgórzu zamkowym obok czchowskiej baszty. Do Turnieju zgłosiło się piętnastu uczestników, którzy próbowali swych sił w strzelaniu z łuku do tarczy. Spośród tej piętnastki najlepszy okazał się Krzysztof Domagała, któremu nadano przydomek „Czchowskiego Robin Hood’a”.

Po sportowych przeżyciach o godzinie 18.00 na czchowskim Rynku rozpoczęła się część muzyczna.
Jako pierwszy wystąpił zespół muzyczny Heavy Revolwer z Łapanowa. Szeroki repertuar zespołu, począwszy od rockowych do biesiadnych piosenek sprawił, że publiczność świetnie się bawiła, a młodzi muzycy otrzymali zasłużone owacje. Kolejnymi artystami, którzy wystąpili na czchowskiej scenie był również zespół rockowy Retus, działający przy Centrum Kultury Gminy Łapanów. Muzyka jaką grali to stary polski rock oraz punk rock. Retus również w Czchowie zyskał swoich zwolenników i zagorzałych słuchaczy, czego dowodem było obleganie członków zespołów po koncercie przez fanów.

Po rokowym brzmieniu na scenie zagościła muzyka kameralna w wykonaniu ART MUSIC TRIO. Repertuar muzyczny był bardzo szeroki, gdyż muzycy prezentowali utwory z takich gatunków jak przeboje muzyki klasycznej, tematy ze znanych operetek i musicali, muzyka filmowa, standardy muzyki jazzowej i latynoamerykańskiej i wiele innych.
Prawdziwy hitem okazał się występ zespołu BACIARY, sponsorowanych przez lokalnych patryjotów – Marię i Zbigniewa Rabiaszów. Takiej frekwencji i zagorzałych fanów, którzy przybyli na czchowski Rynek, by móc posłuchać muzyki jaką gra zespół, może pozazdrościć BACIAROM nie jeden wykonawca. Rynek pękał w szwach i gdzie nie spojrzał każdy świetnie się bawił w gronie rodziny czy znajomych. Dlatego też można rzecz, że już w pierwszym dniu imprezy, główny cel organizatorów, czyli zapewnienie dobrej zabawy przybyłym gościom został osiągnięty! Jednak, że nie poprzestano na tym.
Na zakończenie muzycznego wieczoru zorganizowano również występ Formacji Out of Blackout i dyskotekę pod gwiazdami, którą prowadził DJ TIZZUE, a która trwała do późnej nocy.

Niedziela również zapewniła wiele atrakcji. Jak tradycja każe dzień został rozpoczęty na sportowo. Na Stadionie Miejskim zorganizowano rozgrywki w siatkówce plażowej. Uczestnikami VIII OTWARTYCH MISTRZOSTWACH CZCHOWA W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ były zespoły 2-osobowe. Po zaciętych i emocjonujących pojedynkach zwycięzcami mistrzostw zostali: w kategorii kobiet: Atomówki – Paulina Szot i Beata Flasińska, w kategorii mężczyzn: I miejsce zajęła drużyna Redbull – Sromek&Sromek.

Miłośników militariów i historii mile zaskoczył pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego jaki odbył się koło Hali Sportowej w Czchowie. Prawdziwą wisienką na torcie była inscenizacja hipotetycznej walki pododdziału Wojska Polskiego z pododdziałem niemieckiej 4 Dywizji Lekkiej w rejonie Czchowa. Organizatorami przedsięwzięcia byli Burmistrz Czchowa, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz Sekcja Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którą reprezentuje Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Eksploracji z Nowego Sącza. Duże zainteresowanie oprócz samych walk wzbudzał również wspomniany wcześniej pokaz militariów, gdzie można było zobaczyć uzbrojeniem i wyposażeniem wojsk polskich i niemiecki walczących we wrześniu 1939 r. Ta część czchowskiego święta pozwoliła, szczególnie młodym ludziom przenieść się w przeszłość, jednocześnie przybliżając im tym samym, tak ważny i tragiczny moment w historii Polski.

Natomiast Rynek w niedzielne popołudnie przyciągał muzyką i lokalnym jedzeniem. Swój talent i prace prezentowali również w tym miejscu rodzimi artyści ludowi.

Oczywiście podczas Dni Czchowa nie mogło zabraknąć pań z MBP, które prowadziły akcję „KUP KSIĄŻKĘ DLA BIBLIOTEKI’’ oraz konkursu kulinarnego pn. „Ciasto ze śliwką”, którego głównym celem: jest kultywowanie polskiej tradycji kulinarnej. Wybór najlepszego śliwkowego ciasta był bardzo trudny dlatego jury, postanowiło przyznać aż 6 nagród rzeczowych. Natomiast ku zaskoczeniu Pań, pierwsze miejsce zajął mężczyzna – Pan Kacper Musiał. Serdecznie gratulujemy !!!

Kulminacją Dni był pokaz sztucznych ogni, które zabłysły nad Czchowem tuż przed 22-gą, rozświetlając zachmurzone niebo. Sponsorami iluminacji byli Mieczysław Sumek, Kazimierz Malik i Andrzej Kocoń – właściciele gospodarstw ogrodniczych. Sprawili oni nie małą radość nie tylko najmłodszym, ale również i starszym uczestnikom imprezy, gdyż pokaz był przepiękny i bardzo efektowny.
Na zakończenie Dni Czchowa wystąpiła IZABELA MYTNIK laureatka programu X FACTOR wraz z zespołem M-cztery. Koncert muzycy wykonali zawodowo, porywając publiczność do tańca i zabawy.
Dwudniowa impreza upłynęła pod znakiem świetnej zabaw i mile spędzonych chwil. W głównej mierze jest to zasługą doskonałej organizacji i bardzo bogatej oferty, która pozwoliła znaleźć każdemu coś dla siebie. Do zobaczenia za rok!!!

Galeria zdjęć – Bogusław Hajduk <==

Jarosław Gurgul