Nie przegap
Strona główna » Religia » Uroczystość Bożego Ciała – Bucze i Brzesko / zdjęcia

Uroczystość Bożego Ciała – Bucze i Brzesko / zdjęcia

Coroczne wędrowanie ulicami miast i wsi w procesjach eucharystycznych na Boże Ciało i potem w czasie oktawy wpisało się głęboko w polską tradycję. Boże Ciało – święto Ciała i Krwi Chrystusa przypada w 10. dniu od Zesłania Ducha Świętego. W tym roku wypadło 20 czerwca. Uroczystość tego dnia a także następnych osiem dni (oktawa) to najwspanialsze ze wszystkich uroczystości obchodzonych w kościele polskim. Boże Ciało przypada w najpiękniejszej porze roku, obchodzone jest pod kopułą błękitnego nieba, w scenerii pełnej zieleni i kwiatów, gromadzi w miastach i wsiach niezliczone ilości wiernych.

Brzesko

W Brzesku w parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła uroczysta Msza Św. o godz. 9.00 z procesja eucharystyczna wyszła z kościoła na Rynek, a następnie przeszła ulicami Kościuszki, Jagiełły, Ogrodową na Plac Kazimierza Wielkiego. W procesji wierni nieśli relikwie m.in. Św. Jana Pawła II.

W kościele Miłosierdzia Bożego Msza Św. z procesją odprawiona została o godzinie 10:00, a następnie przeszła ulicami św. Brata Alberta, Okulickiego, Czarnowiejską i powróciła przed ołtarz polowy.

Bucze

Uroczystej Mszy Św. z procesją eucharystyczną przewodniczył ks. proboszcz Ryszard Pluta, który wygłosił homilię nawiązującą do dzisiejszego święta. Po Mszy Św. odbyła się barwna procesja do czterech pięknie przygotowanych ołtarzy. Odświętnie ubrana również była cała trasa procesji, a na skrzyżowaniu ułożone zostało „słońce”, w środku którego umieszczono kontur Polski z napisem „Boże zjednocz nas”.

Przy każdym z ołtarzy ks. Proboszcz omówił jego wygląd i przesłanie zawarte na ołtarzach. Na zakończenie pobłogosławił Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Boże Ciało – historia i znaczenie święta

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana jest powszechnie Bożym Ciałem jest obchodzona w Kościele katolickim w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej. Uroczystość wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker.

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych. Po liturgii eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta Ewangelię.

Foto: Bogusław Hajduk

IB / bucze.malopolska.pl

FOTO

Galeria zdjęć Parafia Bucze <==

Galeria zdjęć Parafia Miłosierdzia Brzesko <==

 

VIDEO

 

2 komentarze

  1. Jan Przywara

    A to tak można sobie pobrać zdjęcie z cudzej strony bez pytania jego autora i opublikować u siebie w newsie jako ilustrację artykułu?