Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Uroczystość upamiętnienia Cichociemnego z gminy Dębno

Uroczystość upamiętnienia Cichociemnego z gminy Dębno

2620-1W niedzielę 2 października odbędzie się w Biadolinach Szlacheckich uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej pochodzącemu z naszej gminy Cichociemnemu, porucznikowi Kazimierzowi Rzepce. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Biadolinach Radłowskich. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysty przemarsz do Wiejskiego Domu Ludowego w Biadolinach Szlacheckich, gdzie nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy.

Podczas uroczystości mieszkańcy będą mogli zobaczyć wystawę pamiątek z czasów II wojny światowej, która zostanie ustawiona na placu przed Domem Ludowym. Wśród eksponatów znajdować się będą zdjęcia, dokumenty, umundurowanie oraz zabytkowa broń. Organizatorem uroczystości odsłonięcia tablicy jest Gmina Dębno.

Porucznik Kazimierz Rzepka „Ognik” urodził się 1 marca 1915 roku w Biadolinach Szlacheckich, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej. W wieku 15 lat wstąpił do Korpusu Kadetów w Rawiczu. Od tej pory jego życie było związane z armią, dla której niezwykle się zasłużył. Był oficerem Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej. Po ewakuacji z kraju brał udział w walkach na terenie zachodniej Europy, a w 1943 roku powrócił do Polski jako Cichociemny. Za bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska oraz Francuskim Krzyżem Wojennym. Zmarł 26 listopada 1943 roku w Lesienicach pod Lwowem.

ug