Nie przegap
Strona główna » Religia » Uroczystości odpustowe w Szczepanowie z udziałem Prymasa Polski

Uroczystości odpustowe w Szczepanowie z udziałem Prymasa Polski

2014-05-04 Szczepanow 0084W niedzielę 4 maja w Szczepanowie rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci Św. Stanisława BM, który będzie przebiegał pod hasłem ” ŚWIĘTY STANISŁAW WIERNY ŚWIADEK JEZUSA CHRYSTUSA”. Jak co roku w pierwszych dniach maja do tej miejscowości zmierzają tysiące pielgrzymów, by uczcić Wielkiego Patrona Polski.

W kolejnych dniach w programie odpustu znalazły się liczne pielgrzymki różnych grup społecznych, w intencji których prowadzone będą modlitwy m.in. służb mundurowych, życia konsekrowanego, młodzieży, osób starszych i chorych, kapłanów obchodzących rocznicę święceń i wielu innych grup.

W czasie tegorocznego odpustu Parafia Szczepanów będzie przeżywać jubileusz 1000-lecia chrześcijaństwa na ziemi szczepanowskiej, 100. rocznicą spalenia kościoła fundowanego przez Jana Długosza oraz 100. rocznicy budowy nowej świątyni wg projektu Jana Sas Zubrzyckiego.

Jak co roku w okresie wielkiego odpustu – młodzieży z dekanatu szczepanowskiego udzielany będzie Sakrament Bierzmowania. Udzieli go pochodzący z Parafii Szczepanów ksiądz biskup Jan Styrna.

Wraz z pielgrzymami do Szczepanowa przybywają również licznie księża rodacy oraz księża, którzy kiedyś pracowali w tutejszej parafii. Po każdej Mszy Św. odprawianej w okresie odpustu wierni mogą ucałować relikwie Św. Stanisława.

– Serdecznie wszystkich zapraszam na uroczystość św. Stanisława, patrona parafii, diecezji tarnowskiej i Polski – zachęca kustosz sanktuarium ks. Władysław Pasiut.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w sobotę 10 maja. O godzinie 10.00 z Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława wyruszy do szczepanowskiej Bazyliki uroczysta procesja. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Świętego Papieża Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. W sumie odpustowej o godzinie 11.00 udział wezmą oprócz szczepanowskich parafian – również liczni pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej. Uroczystej Mszy Świętej w tym dniu przewodniczył będzie Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk, prymas Polski.

Odpust zakończy się w niedzielę 11 maja Mszą Świętą o godz. 19.00.

W przygotowania do odpustu oraz w staraniach nad jego sprawnym przebiegiem włączają się m.in. liczne grupy parafian-wolontariuszy. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości wchodzących w skład Parafii Szczepanów udekorowali drogi dojazdowe do bazyliki, oraz przygotowali na uroczystości główne miejsca kultu w których będą odbywały się uroczystości odpustowe. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będą czuwać jak co roku członkowie OSP Szczepanów oraz brzeska Policja.

Program i relacje z odpustu na stronie www.bazylikaszczepanow.pl.

Z okazji millennium chrześcijaństwa ukazał się m.in. okolicznościowy dodatek do „Gościa Tarnowskiego” o szczepanowskim sanktuarium. Wybity został również medal upamiętniający wspominane rocznice.

==

bazylikaszczepanow.pl

Foto – Olczak