Nie przegap
Strona główna » Religia » Uroczystości patriotyczno-religijne w Szczepanowie

Uroczystości patriotyczno-religijne w Szczepanowie

040_DSC_3821W Szczepanowie w piątek 8  maja 2015 r. odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława. Jak co roku w pierwszych dniach maja do tej miejscowości przybyły tysiące pielgrzymów, by uczcić Wielkiego Patrona Polski. Św. Stanisław jest głównym patronem naszego kraju, archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej.

Uroczystości odpustowe odbyły się w roku bieżącym  w ramach diecezjalno–gminnych obchodów 70. rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej. O godz. 10.00 nastąpiło poświęcenie odnowionej Kaplicy Narodzenia św. Stanisława oraz posadzenie Katyńskiego Dęba na Rynku Szczepanowskim wraz z osłonięciem tablicy upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Sumę poprzedziła procesja z Relikwiami Świętego Stanisława BM, Błogosławionego Papieża Jana Pawła II oraz Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji, z miejsca narodzin Świętego do Bazyliki. Przewodniczyli jej ksiądz biskup ordynariusz Andrzej Jeż.

Uroczystą Mszę Św. w dniu 8 maja koncelebrowali liczni księża z diecezji, w tym z wszystkich kapituł. W Mszy św. uczestniczyli pielgrzymi z całej diecezji, siostry zakonne, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych z Brzeska, przedstawiciele Sejmu RP, lokalnych władz samorządowych miasta Brzeska i gmin z terenu powiatu brzeskiego.

Na zakończenie odpustu w niedzielę 10 maja o godz. 11.oo odprawiona została uroczysta Msza św. prymicyjna Ojca Tomasza Franciszka Dubiela – pochodzącego z Mokrzysk Franciszkanina z Kustodii Ziemi Świętej.

Uroczystości trwały od 3 do 10 maja, a przyświecało im hasło – „Święty Stanisław wzywa do nawrócenia i pokuty”.

W trakcie tygodniowego odpustu Szczepanów odwiedziły liczne pielgrzymki różnych grup społecznych, w intencji których prowadzone były modlitwy o wstawiennictwo Św. Stanisława BM m.in. służb mundurowych, życia konsekrowanego, młodzieży, osób starszych i chorych, kapłanów obchodzących rocznicę święceń i wielu innych grup.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również transmisje online uroczystości prowadzone codziennie ze szczepanowskiej bazyliki. Obejrzało je łącznie kilka tysięcy osób.

Relacja z uroczystości w serwisie imav.tv <==

bazylikaszczepanow.pl

Foto- Bogusław Hajduk