Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Uwaga! W nocy może silnie wiać! / 11 marca 2019

Uwaga! W nocy może silnie wiać! / 11 marca 2019

Jak informują Polscy Łowcy Burz w nocy z niedzieli na poniedziałek możemy spodziewać się wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru zachodniego związanych z przejściem aktywnego niżu wtórnego Eberhard. Prędkość wiatru w południowej części Polski w porywach może osiągać ok. 90-120 km/h. Szczególnie niebezpiecznie może być na południu Powiatu Brzeskiego. Tam wiatr może wiać z prędkością około 90 km na godzinę, a w porywach może osiągać nawet ponad 110 km/h. Jak wynika z meteogramów – najmocniej będzie wiało od godziny 3 w nocy.

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów, bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.

Sky Predict 2 / system ostrzeżeń <==

WICHURA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ / Poradni Rządowego Centrum Bezpieczeństwa <==

IB / Polscy Łowcy Burz