Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » UWAGA! Wścieklizna w gminie Brzesko

UWAGA! Wścieklizna w gminie Brzesko

lisWg informacji wydanej 14 sierpnia 2014 roku przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brzesku – w dniu 8 sierpnia Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brzesku otrzymał informacje o zwłokach lisa wolno żyjącego w okolicy prywatnej posesji w na terenie miejscowości Jadowniki (gmina Brzesko). Zwłoki zwierzęcia zostały zabezpieczone i zabrane przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Brzesku, a następnie przestane do badań do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krakowie. 13 sierpnia do Powiatowego Inspektoratu w Brzesku wpłynęła informacja o dodatnim wyniku badania potwierdzającym wystąpienie choroby zakaźnej wścieklizny.

13. sierpnia zostały wdrożone procedury zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 07 stycznia 2005r w sprawie zwalczania wścieklizny.

Kolejnymi etapami postępowania administracyjnego będzie zabezpieczenie ogniska choroby zakaźnej, poddanie obserwacji zwierząt narażonych na zakażenie, wyznaczenie obszaru zagrożonego wystąpieniem choroby zakaźnej – wścieklizny. O rozległości obszaru zagrożonego jak i jego granicach Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformuje wraz z rozwojem sytuacji i ustaleniami uzyskanymi w dalszym etapie postępowania.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt, podlegającą obowiązkowi zwalczania z mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, groźnych również dla ludzi.

Informacja o pojawieniu się wścieklizny na terenie Jadownik, nie jest dobra informacją dla mieszkańców – oprócz niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem, dodatkowo obszar zagrożony występowaniem wścieklizny objęty jest bowiem zakazem polowań i odłowów zwierząt żyjących w skupiskach leśnych i na terenie upraw rolnych oraz przywozu i wywozu z tego obszaru psów i kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, w charakterze zwierząt towarzyszących, bez uzyskania zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Komunikat  Powiatowego Lekarza Weterynarii / IB