Strona główna » Kultura » VI Wielki Maraton Czytania – „Z Mikołajkiem po przygodę”

VI Wielki Maraton Czytania – „Z Mikołajkiem po przygodę”

DSC_8264VI Wielki Maraton Czytania w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku już za nami. Tym razem przebiegał on pod hasłem „Z Mikołajkiem po przygodę” i trwał całą dobę z 12-go na 13 czerwca od godziny 10.00. Towarzyszyła mu myśl przewodnia: „ Dziecko, które czyta, stanie się dorosłym, który myśli.”

Koordynatorką imprezy była polonistka Agata Podłęcka. Goście i gospodarze przez 24 godziny czytali wszelkie opowiadania o sympatycznym chłopcu Mikołajku i jego kolegach – bohaterach ukochanych przez dzieci książek Sempe i Gościnnego. Mikołajek obchodzi bowiem 55. rocznicę urodzin.

Przez zamienioną w świat opowiadań salę gimnastyczną przewinęło się mnóstwo osób, nie sposób ich wszystkich przeliczyć. Samych odważnych, czytających gości było ponad 70. Tradycyjnie maraton rozpoczął burmistrz Grzegorz Wawryka, a zakończyła przy głośnym odliczaniu dzieciaków, na po brzegi wypełnionej sali dyrektor Urszula Białka. Wśród czytających gości nie zabrakło wiceburmistrza Jerzego Tyrkiela, dyrektor MiPBP w Brzesku Marii Marek, dyrektor MOPS Bogusławy Czyżyckiej – Paryło, dyrektor PSP nr 3 w Brzesku Doroty Wójcik, komendanta Powiatowego Policji w Brzesku insp. Romana Gurgula, rzecznika brzeskiej Policji Eweliny Budy, wiceprzewodniczącego RM Krzysztofa Ojczyka, historyka i artysty malarza Jerzego Wyczesanego, księży z Parafii Miłosierdzia Bożego – obecnego proboszcza Wojciecha Wernera, proboszcza emeryta Józefa Mularza i wikarych, radnej Katarzyny Pacewicz – Pyrek, przedstawicielek Saloniku „Petersówka” z Zuzanną Peters – Musiał na czele, emerytowanego dyrektora LO w Brzesku Józefa Kubasa i wielu innych zacnych gości, w tym absolwentów, którzy przyjechali poczytać nawet z Krakowa. Po raz kolejny nie zawiedli najmłodsi maratończycy wraz z wychowawcami z Publicznego Przedszkola nr1, Publicznego Przedszkola nr4 i Publicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi, im. Św. S. Faustyny.

Nie zabrakło też niespodzianek. Szkołę odwiedzili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 wraz z opiekunką Katarzyną Licak, którzy podarowali barwny transparent z wizerunkami postaci z „Mikołajka”. Przed północą niespodziewanie zjawił się radny Brzeska i pracownik Teatru Solskiego w Tarnowie Krzysztof Bogusz w asyście kapelusznika z „Alicji w Krainie Czarów”. W postać wcielił się aktor teatru Piotr Hudziak. Była to jedna z największych atrakcji nocy czytania.

Przez całą noc w szkole czuwało 110 dzieci ze szkoły i młodzieży z Grupy Teatralnej, przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, oraz 9 nauczycieli i sama pani dyrektor Urszula Białka.

Rodzice spisali się na złoty medal. Dzieciom bowiem niczego nie brakowało. Były słodycze, napoje, a nad ranem pyszne kanapki.

Nad samym przebiegiem i przygotowaniem Maratonu pracował sztab ludzi. Dzieciaki już od zimy wykonywały prace plastyczne o Mikołajku i książeczki z przygodami urwisów przez siebie wymyślone. One też były czytane. Szczególne podziękowania należą się nauczycielkom Magdalenie Gnyli, Marii Cebuli, Beacie Derus, Magdalenie Mardoń, Magdalenie Olchawskiej i Elżbiecie Gibas.

Dodatkowo w tym roku Rada Rodziców zaprosiła brzeszczan do udziału w zbiórce książek dla biblioteki szkolnej. Każda podarowana książka wzbogaciła zbiory biblioteczne i służyć będzie dzieciom, za co społeczność uczniowska składa gorące wyrazy wdzięczności.

Wielkie Maratony Czytania w PSP nr2 w Brzesku stanowią już trwały element kalendarza imprez szkoły, oraz naszego brzeskiego środowiska lokalnego. Zależy nam na propagowaniu idei rozwoju kultury wysokiej, kontaktu dzieci i dorosłych z książką i jej nieocenionymi zaletami zarówno wychowawczymi jak i intelektualnymi.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w niełatwe logistycznie i w odbiorze przedsięwzięcie, bowiem czytanie, a jeszcze bardziej słuchanie wymaga wysiłku i koncentracji.

PSP Nr 2 -Agata Podłęcka

Foto Hajduk