Nie przegap
Strona główna » Kultura » W Borzęcinie świętowano z okazji Tygodnia Bibliotek / foto i video

W Borzęcinie świętowano z okazji Tygodnia Bibliotek / foto i video

Z okazji XVI edycji Tygodnia Bibliotek trwającego od 8-15 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borzęcinie zorganizowano 9 maja spotkanie podczas którego odbyła się promocja najnowszej książki autorstwa Lucjana Kołodziejskiego „Karty z dziejów Borzęcina, Bielczy, Łęk, Przyborowa i Warysia 1440-1972” oraz koncert muzyczny „Na ludowa nutę”.

W spotkaniu udział wzięli czytelnicy, członkowie Klubu Miłośników Książki, sympatycy biblioteki oraz pasjonaci historii. Uczestników spotkania powitała kierownik Biblioteki Elżbieta Kwaśniewska, która mówiła o roli książki i biblioteki. Nawiązała do hasła XVI edycji tygodnia Bibliotek „#Biblioteka” – za którym kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Powszechnie znane jest powiedzenie „książka to najlepszy przyjaciel człowieka”. Lektura książki dostarcza wielu różnorodnych przeżyć, pomaga zrozumieć wiele spraw, daje pocieszenie, przynosi poradę, która ułatwia podjąć decyzję dotyczącą ludzkiego życia. Prawdą jest, że książka oddziałuje na człowieka. Przeczytane książki uszlachetniają, kształtują postawę, mogą mieć pozytywny wpływ na życie człowieka, wywołując silne przeżycia, zmieniając go na lepsze. Książka towarzyszy człowiekowi od dawna. Często mówi się, ze uczy, bawi i wychowuje.……

W swojej wypowiedzi przybliżyła także najważniejsze wydarzenia kulturalne i działania podejmowane przez bibliotekę w Borzęcinie na przestrzeni ostatnich lat, która oprócz działalności podstawowej jaką jest gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie książek organizuje spotkania autorskie, lekcje biblioteczne dla dzieci, zajęcia plastyczne, konkursy czytelnicze, literackie, plastyczne, zajęcia dla dzieci podczas ferii i wakacji, a także wycieczki do kina teatru czy krajoznawcze. Biblioteka realizowała projekty w ramach których zostało wydane sześć publikacji książkowych oraz zorganizowane spotkania autorskie, koncerty i konkursy dotyczącej naszego regionu. Biblioteka brała również udział w projekcie „Z gwiazdami zaczytani” w ramach, którego gościliśmy pisarzy, aktorów i piosenkarzy. Projekt realizowany był ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego w ramach, którego zostały również zorganizowane spotkania dla dzieci i młodzieży z pisarzami a także zakupiono książki za 30 tys. złotych dla naszej biblioteki i filii bibliotecznych.

– W tym roku dzięki Wójtowi Januszowi Kwaśniakowi Rada Gminy przyznała nam dodatkowo 10 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych, dzięki tym środkom, które posłużą jako wkład własny możemy również wnioskować do Biblioteki Narodowej o dodatkowe fundusze z Projektu Zakup Nowości Priorytet 1 – podkreślają bibliotekarki w Borzęcina.

Kolejnym punktem spotkania była promocja najnowszej książki Lucjana Kołodziejskiego „Karty z dziejów Borzęcina, Bielczy, Łęk, Przyborowa i Warysia 1440-1972” , którą przedstawił w bardzo ciekawy i interesujący sposób za pomocą prezentacji. Na spotkanie przygotował również wystawę starych zdjęć otrzymanych od mieszkańców Borzęcina. Po spotkaniu można było zakupić książki z autografem autora.

Następnie uczestnicy spotkania mogli wysłuchać koncertu muzycznego „Na ludowa nutę” w wykonaniu Jerzego Knapa, Joanny Rams i Mateusza Rychlickiego.

GALERIA ZDJĘĆ <==

borzecin.pl

 

VIDEO