Nie przegap
Strona główna » Kultura » W Brzesku pokazywane są portrety mam

W Brzesku pokazywane są portrety mam

Na co dzień maluje królewską rodzinę Windsorów.  Barbara Kaczmarowska-Hamilton związana z Brzeskiem poprzez więzy rodzinne, już od sześciu lat patronuje konkursowi „Portret Mamy”, organizowanemu przez Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku. W tegorocznej edycji wpłynęło około 250 prac. W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym pokazywana jest właśnie pokonkursowa wystawa.

Im jesteśmy starsi, tym mniej uwagi poświęcamy mamom. O prawdzie tego twierdzenia zdaje się świadczyć zainteresowanie poszczególnych grup dzieci i młodzieży, do której skierowany był konkurs. Zaproszenie do przygotowania prac skierowano do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jak poinformował przewodniczący jury Piotr Duda, to właśnie najmłodsi byli reprezentowani najliczniej wśród autorów. Dlatego w tej grupie przyznano najwięcej nagród. W kategorii obejmującej twórczość dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas od 1 do 3  szkół podstawowych jury wyróżniło: Faustynę  Żurek  z Przedszkola  Nr 1 w Brzesku, Wiolettę Dąbrówkę z PSP w Szczepanowie, Leonarda Popielę  z PSP Nr 3 w Brzesku, oraz  Amelię Majcherczyk, Rafała Janickiego, Korneliusza Pyrka, Izabelę Korzeniowską i Marię Adamczyk, którzy także są uczniami tej szkoły. Ponadto wśród nagrodzonych znalazła się Emilia Zachara z Przedszkola w Mokrzyskach, Oliwia Mardoń  z Przedszkola Nr 4 w Brzesku i Julek Kosmacz, Franciszek Kosmacz oraz Patryk Kubik z Akademii Bolka i Lolka, a także Zosia Bryła  uczęszczająca na kółko plastyczne w MOK, Marcelina Serafin  z ZS i Przedszkola w Lewniowej oraz Lilia Kopacz z Przedszkola Stacyjkowo w Jasieniu. W kategorii uczniów  klasy  od 4 do 6 szkół podstawowych najlepsze prac na konkurs przygotowały:  Aleksandra Gagatek, Zosia Pacura i Oliwia Gawenda z kółka plastycznego MOK, Martyna Sroka z PSP Sterkowiec oraz trzy podopieczne PSP Nr 2 w Jadownikach: Gabriela Kółkowska, Amelia Świencicka  i Kamila Chamioło. Wśród zwycięzców było też czterech uczniów  PSP Nr 3 w Brzesku: Karolina Machowska, Emilia Kura, Anna Słota i Szymon Kuś. W kategorii gimnazjów nagrodzono: Iwonę Stolarz i Rolanda Czerneckiego z  PG Nr 2 w Brzesku, a także  Magdalenę Lach  z PG w Jadownikach, Zofię Strąk z MOK w Brzesku. Swoje nagrody przyznała także patronująca przedsięwzięciu  Barbara Kaczmarowska – Hamilton. Trafiły one do Aleksandry Kądziołki i Wiktorii Garlacz z kółka plastycznego MOK, Kamili Rabiasz  z  PSP Nr 3 w Brzesku i Roksany Pięty z PSP Nr 2 w Brzesku.

Warto dodać, że Barbara Kaczmarowska – Hamilton jest wybitną polską artystką. Jej dzieła są cenione na całym świecie. Jest najbardziej znana z portretów, wykonanych pastelami. Uwieczniła na nich szereg znanych osobistości, wśród których prócz członków brytyjskiej rodziny królewskiej znaleźli się także: papież Jan Paweł II czy prezydent Lech Wałęsa. Ponadto jest także żywo oddana sprawie polskiej i czynnie udziela się społecznie. W Londynie kierowała pracą Ogniska Polskiego – ośrodka polskiego życia społecznego i kulturalnego. Poprzez swoją twórczość oraz działalność społeczną, w znacznym stopniu wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w świecie.

MK