Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » W Czchowie chcą odbudować zamek

W Czchowie chcą odbudować zamek

Jest szansa, że zamek w Czchowie odzyska swój dawny wygląd. Jak do tej pory jego najbardziej okazałą budowlą, widoczną już z daleka jest słynna baszta. Teraz jednak władze miasta postanowiły, że będą starać się o fundusze, które pozwolą na odbudowę tego obiektu, tak aby odzyskał dawną świetność.

Burmistrz Marek Chudoba liczy na to, że odbudowa zamku pozwoli już w pełni czchowskiej gminie wejść w poczet polskich gmin turystycznych.

 Nieodległy od Czchowa Zamek w Tropsztynie staraniem prywatnego inwestora wrócił do dawnych kształtów i cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów.

O zamku słów kilka

Ruiny zamku w Czchowie stoją na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem nie daleko rynku miejskiego. Kiedyś zamek zajmował cały wierzchołek tego wzgórza i składał się przede wszystkim z wysokiej baszty obronnej, baszty bramnej do której prowadził most zwodzony i skrzydła mieszkalnego. Całość otoczona była murem. Obecnie zachowana jest tylko okrągła baszta wraz ze zrekonstruowaną przybudówką oraz odsłonięte fundamenty murów o grubości 1,2 m. Czterokodygnacyjna niegdyś baszta zbudowana z głazów piaskowych miała wysokość 20 m i średnicę 12,5 m.

Wizualizację zamku w czasach świetności można zobaczyć m.in. na zamki.res.pl <==

IB / zamki.res.pl

1 komentarz

  1. Czy to aby na pewno jest dobry pomysł? Do dobrze zabezpieczona i zagospodarowana ruina. Historyczna o pełnej wartości kulturowej. „Rekonstrukcja” spowoduje zabudowanie zabytkowej substancji.
    Jeśli chcecie zobaczyć zamek Czchów z lotu ptaka polecam: http://www.malopolska24.pl/index.php/2015/11/zamek-w-czchowie/