Nie przegap
Strona główna » Kultura » W hołdzie Niezłomnym Bohaterom / zdjęcia oraz video

W hołdzie Niezłomnym Bohaterom / zdjęcia oraz video

W sobotę 9 marca 2019 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku wystawione zostało widowisko muzyczno – teatralne „Wystarczy pamięć… W hołdzie Niezłomnym Bohaterom”. Spektakl  został przygotowany przez Stowarzyszenie „Nasze Dzieci” oraz Grupę Historyczną „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętam”.

Inscenizacja wystawiona z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była połączona z występem nauczycieli, uczniów i absolwentów brzeskich szkół oraz ubarwiona śpiewem Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka. To kolejny – piąty już z kolei spektakl wystawiany w Brzesku przez tą grupę historyczną dla społeczności lokalnej. Na uwagę zasługuje znakomite przygotowanie aktorskie członków Grupy Historycznej oraz dopracowany scenariusz. Całość prezentowała się niezwykle realistycznie i przejmująco.

Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk to twórcy płyty „Nieugięci i niepokorni 1914 – 1921”. Muzycy znani są z piosenek z „Śpiewnika oszołoma”. Leszek Czajkowski to poeta i kompozytor. Przed laty publikował w nieistniejących już tygodnikach „Nasza Polska” oraz „Głos”. Od wielu lat pracownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z kolei Paweł Piekarczyk jest z wykształcenia matematykiem, dziś pracuje jako publicysta „Gazety Polskiej”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych. Autor tekstów i muzyki jest Leszek Czajkowski. Z kolei autorką scenariusza i reżyserką całości jest Barbara Maria Górczewska.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


IB
Foto Bogusław Hajduk

„Wystarczy pamięć… W hołdzie Niezłomnym Bohaterom" – spektakl muzyczno – teatralny zorganizowany przez Stowarzyszenie…

Opublikowany przez Informator Brzeski Niedziela, 10 marca 2019