Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » W Iwkowej zainaugurowano małopolski sezon turystyczny / zdjęcia i video

W Iwkowej zainaugurowano małopolski sezon turystyczny / zdjęcia i video

W środę 1 maja 2019 r. w Iwkowej uroczyście zainaugurowano otwarcie sezonu turystycznego w Województwie Małopolskim. Okazją do tego było oficjalne otwarcie oddanej do użytku pod koniec ubiegłego roku wieży widokowej na Szpilówce. Przecięcie drewnianej belki było symbolicznym zwieńczeniem kilkuletnich starań o zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy Iwkową, a także wykorzystania dotychczasowego potencjału historycznego i przyrodniczego. Ten obiekt od kilku miesięcy staje się jedna z głównych atrakcji turystycznych w Powiecie Brzeskim.

Licznie zaproszeni goście oraz turyści podziwiali widoki ze wspomnianej już wieży widokowej na Szpilówce. Wśród nich obecni byli: Marta Malec-Lech, Anna Pieczarka oraz Stanisław Bukowiec z Zarządu Województwa Małopolskiego, przedstawiciele Polskiej, Małopolskiej oraz Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Honory gospodarza pełnił wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński. Niespodziankę sprawiła również wizyta Elżbiety Bienkowskiej Europejskiej Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług oraz ministra Patryka Jakiego i Arkadiusza Mularczyka – kandydatów do Europarlamentu. Obecni byli również samorządowcy szczebla powiatowego – starosta Brzeski Andrzej Potępa wraz z wicestarostą Maciejem Podobiński, a także wójtowie sąsiednich gmin m. in. Sławomir Paterek z Gnojnika i Tomasz Gromala z Lipnicy Murowanej. 

Wieża widokowa na górze Szpilówka w Iwkowej

Opublikowany przez Informator Brzeski Środa, 1 maja 2019

Mamy się czym pochwalić. Z roku na rok co raz więcej turystów z Polski i zagranicy odwiedza Małopolskę. W roku 2018 było to aż 17 mln gości!  Jako samorząd Województwa Małopolskiego staramy się promować i wspierać rozwój oferty turystycznej w regionie – mówiła Marta Malec Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego. 

Wydarzenie dzięki pięknej pogodzie i atrakcyjnemu programowi przyciągnęła licznych turystów z całego regionu. Zorganizowany został rajd pieszy oraz rowerowy zarówno z centrum Iwkowej, jak i Lipnicy Murowanej. Wieża na Szpilówce położona jest na Szlaku Wież Widokowych Pogórza, a przez samą Iwkową przebiega Szlak Suszonej Śliwki, ale i Szlak Architektury Drewnianej.

– Małopolska ma predyspozycje do tego by sezon turystyczny trwał cały rok. Liczba turystów o której mówiła Pani Marszałek to konkretne wyniki oraz konkretne korzyści dla mieszkańców, dla branży turystyvznej oraz dla samorządów – mówił Jacek Jankowski przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Czym byłaby majówka bez muzyki, śpiewu, tańca i dobrego humoru! Tego dnia dla przybyłych gości wystąpiły zespoły: Zespoły Pieśni i Tańca „Mali Iwkowianie” i „Iwkowianie”, kabaret Kałasznikof oraz zespół Góralsi, wykonujący oprócz muzyki folkowej odpowiednio zaaranżowane covery popularnych utworów. Dużą atrakcją była również możliwość  zwiedzania drewnianego kościoła pw. Nawiedzenia NMP z XVI wieku. Każdy kto dotarł do Iwkowej mógł podziwiać wprawiające w zachwyt wnętrze 500-letniej świątyni. Dzięki pracom konserwatorskim, jasna i czytelna stała się polichromia w prezbiterium z 1629 roku, odnowione zostały też XVII-wieczne ołtarze.  

Organizatorem inauguracji sezonu turystycznego w Małopolsce była Małopolska Organizacja Turystyczna. 

Foto Maciej Mazur 

IB 

Wieża widokowa na górze Szpilówka w IwkowejFot. Maciej Mazur

Opublikowany przez Informator Brzeski Środa, 1 maja 2019