Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Warszawa / Harcerze z Brzeska na zlocie „Dziś, jest pojutrze” / zdjęcia

Warszawa / Harcerze z Brzeska na zlocie „Dziś, jest pojutrze” / zdjęcia

Akcent brzeski pojawił się w Warszawie przy okazji obchodów 75 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Patrol harcerski pod opieką druhny phm. Renaty Rożkowicz ze Szczepu Drużyn ZHP przy PSP Brzesko uczestniczył w zlocie „Dziś, jest pojutrze”. Od rana 1 sierpnia harcerze z Brzeska odgrywali scenki powstańcze, śpiewali piosenki patriotyczne, rozmawiali z mieszkańcami rozdając symboliczne znaczki powstańcze, a o godz. „W” (17:00) pełnili wartę honorową przy jednym z warszawskich pomników. Wśród wielu atrakcji jakie przygotowali organizatorzy znalazła się gra miejska – na 180 patroli jakie wzięły w niej udział, harcerze z Brzeska zajęli 2 miejsce. W zlocie bierze udział 7 harcerzy wraz z opiekunem.

Zlot „Dziś jest pojutrze” trwa od 29 lipca do 2 sierpnia 2019 r. Program obejmie m.in. spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Powstańcami Warszawskimi, warsztaty artystyczne, grę miejską, grę nocną „Nocna zmiana miasta” i akcję społeczną „Wolność łączy”.

– “Osiemdziesiąt lat temu harcerskie zawołanie „Czuwaj!” nabrało nowego znaczenia. Stanęliśmy do służby. Wielu z naszych harcerskich braci i sióstr w konspiracji i powstaniu warszawskim oddało Polsce ofiarę życia. Kolejni za służbę w Szarych Szeregach musieli odpowiadać przed komunistycznymi władzami powojennej Polski. Ich służba i poświęcenie zbudowały tożsamość i legendę. Przypomnijmy o nich naszym harcerzom. Raz jeszcze, w tych sierpniowych i wrześniowych dniach, przywróćmy ich pamięć” – tymi słowami zwróciła się do harcerek i harcerzy naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad. 

Zlot 1944 został zorganizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego i cztery organizacje harcerskie: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenie Harcerskie Skauci Europy. Podczas zlotu harcerze z całej Polski spotykają się w Warszawie aby uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego, a także zintegrować się między sobą.

Zlot drużyn i zastępów największych organizacji harcerskich działających na terenie naszego kraju oraz ich gości jest nie tylko znakiem wielkiego szacunku okazanego żołnierzom Armii Krajowej, ale także dowodem wierności ideałom, za które byli gotowi poświęcić swoje życie Powstańcy, w tym harcerze z Szarych Szeregów.

Udział w zlocie stanowi doskonałą okazję do poznania uczestników i świadków Powstania Warszawskiego – to cenne i inspirujące doświadczenie pozytywnie wpłynie w przyszłej pracy harcerskiej, jak i na osobisty rozwój każdego uczestnika. Zlot harcerski z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego daje możliwość pełnienia służby i uczestniczenia w żywej lekcji historii.

 

IB

Zdjęcia
Warszawa