Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Wierzchosławice: Prezydent RP Andrzej Duda na obchodach 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Wierzchosławice: Prezydent RP Andrzej Duda na obchodach 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda będzie uczestniczył w Ogólnopolskich Obchodach 144. rocznicy Urodzin Wincentego Witosa, które odbędą się w najbliższą niedzielę (21 stycznia) w Wierzchosławicach. Organizatorem wydarzenia jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w partnerstwie z Powiatem Tarnowskim.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 Mszą Świętą, koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i polskich rolników, w kościele parafialnym w Wierzchosławicach. Następnie uczestnicy przejdą pod grób wybitnego przywódcy chłopów polskich Wincentego Witosa, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i odmówiona zostanie krótka modlitwa.

O godz. 13.00 planowane jest rozpoczęcie konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. 

Wystąpi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a głos zabiorą także zaproszeni goście z Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Środowiska.

Prof. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP wygłosi prelekcję o roli Wincentego Witosa i Chłopów Polskich w procesie Odzyskania Niepodległości. Wykład na temat dziedzictwa Wincentego Witosa w programie NSZZ RI „Solidarność” zaprezentuje Teresa Hałas, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” oraz Poseł na Sejm RP. Natomiast dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej będzie mówił o myśli Wincentego Witosa a działalności partii ZSL.

Uroczystości w Wierzchosławicach to nawiązanie do działalności NSZZ RI „Solidarność” w latach 80-tych minionego stulecia, kiedy władza komunistyczna zakazywała upamiętniania W. Witosa. Wtedy to działacze NSZZ RI „Solidarność”, m.in. mec. Stanisław Mierzwa – skazany w procesie szesnastu w Moskwie, Stanisław Chrobak – późniejszy Senator RP i Wójt Gminy Zakliczyn oraz Władysław Żabiński – późniejszy Poseł na Sejm RP, spotykali się przy grobie przywódcy ruchu ludowego w dniu jego urodzin.

Warto też dodać, że wznowione w Wierzchosławicach obchody urodzin W. Witosa od kilku lat gromadzą w styczniu rolników z całego kraju, parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli najwyższych władz RP. To właśnie w Wierzchosławicach, w 2014 roku, Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pierwszy raz przedstawił ideę Programu Rodzina 500 Plus.

Szczegółowy program wydarzenia <==

powiattarnowski.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast