Nie przegap
Strona główna » Kultura » Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych

Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych

W tym roku dożynki wojewódzkie odbędą się na terenie Gminy Dębno.

Delegacje z całej Małopolski gościć będzie Porąbka Uszewska. XIV Dożynki Województwa Małopolskiego odbędą się dnia 2 września 2012r. w Porąbce Uszewskiej (gmina Dębno).

Wg tradycji uroczyste zakończenie prac polowych wiązało się z przyniesieniem uwitego wieńca do domu gospodarza, a często również było połączone z huczną zabawą. W zależności od regionu Polski nazywane było dożynkami, okrężnem, wyżynkiem, wieńcowinami, plonem. Dożynki odbywały się, w zależności od pogody, w sierpniu lub we wrześniu. Niekiedy, gdy wieńce święcono w kościele, uroczystość łączono ze świętem Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia), uchodzącej za patronkę dobrych zbiorów.

Z czasem – już w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, kiedy do przygotowań dożynek przyłączały się organizacje społeczne, gospodarcze i polityczne, dożynki przybrały charakter święta – zabawy. Aktualnie towarzyszą im  występy artystyczne, kiermasze, wystawy sprzętu rolniczego, zawody sportowe.

Jednym z elementów święta plonów w Porąbce Uszewskiej będzie Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych. Wg regulaminu każda gmina może zgłosić do konkursu tylko jeden wieniec dożynkowy w ramach jednej z kategorii: wieńca tradycyjnego i wieńca współczesnego. Gminy zainteresowane udziałem w konkursie zobowiązane są przesłać formularz zgłoszeniowy na adres Dębińskiego Centrum Kultury w nieprzekraczalnym terminie do 24 sierpnia 2012 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dożynkach oraz w Wojewódzkim Konkursie Wieńców Dożynkowych – szczegóły w regulaminie.

W załączniku:

1. Regulamin Wojewódzkiego Konkursu Wieńca Dożynkowego.

Regulamin <==

2. Formularz zgłoszenia

Formularz zgłoszenia <==

Program Dożynek Wojewódzkich

Tegoroczne Święto rolników rozpocznie się tradycyjną mszą św. w Grocie Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej o godz. 14.00. Dalsze uroczystości odbędą się już na boisku sportowym LKS Victoria. O godzinie 15.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości dożynkowe.

13.30 – Powitanie Delegacji Wieńcowych

14.00 – Msza Święta Dziękczynna za zbiory w Grocie Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
– Uroczysty przemarsz korowodu dożynkowego na stadion w Porąbce Uszewskiej

15.30 – OFICJALNE OTWARCIE DOŻYNEK
– Powitanie zaproszonych gości i przekazanie chleba
– Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Regionalnego „PORĄBCOKI

– Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Wojewódzkim Konkursie Wieńców Dożynkowych

17.00 – WYSTĘPY ARTYSTÓW:
– KAPELA LUDOWA Dębińskiego Centrum Kultury – Gminy Dębno
– Zespół Pieśni i Tańca „ŁONIOWIACY
– Grupa Śpiewacza „NIEDŹWIEDZOKI
– Laureaci Festiwalu Form Muzycznych „TALENTY MAŁOPOLSKI 2012”
– Kapela „BRYNIOKI” z Limanowej

19.00 – GWIAZDA WIECZORU – Andrzej Sikorowski z Zespołem „POD BUDĄ”

21.00 – Zabawa biesiadna

Imprezy towarzyszące:
Prezentacja ginących zawodów, stoiska twórców ludowych, potraw regionalnych i przedsiębiorców związanych z rolnictwem, plac zabaw dla dzieci

IB/DCK