Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Wójt Dębna padł ofiarą internetowego oszusta

Wójt Dębna padł ofiarą internetowego oszusta

W poniedziałek 11 lutego 2019 r. wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski zamieścił na swoim profilu facebookowym ostrzeżenie z informacją o ataku oszusta internetowego. Na prośbą internauty o pomoc finansową na leczenie dziecka Wiesław Kozłowski dokonał przelewu na podane konto bankowe. Bezpośrednio po udzieleniu pomocy padł jednak ofiarą licznych gróźb karalnych oraz szantażu opublikowania kompromitujących zdjęć, na których rzekomo znajduje się jego wizerunek. Dodatkowo we wtorek rano sprawca bądź sprawcy tego przestępstwa wykorzystując jego zdjęcie na fikcyjnie utworzonych kontach portali społecznościowych podszywali się pod jego osobę. Na szczęście fałszywe konta zostały szybko zablokowane.

Sprawca szantażu dokonał przerobienia fotografii zdjęć wójta Kołowskiego przy wykorzystaniu programów do obróbki i retuszu plików graficznych po czym groził upublicznieniem fałszywych zdjęć oraz filmu. Oszust żądał znacznej kwoty finansowej za odstąpienie od publikacji. Spotkawszy się z odmową – zaczął pod adres wójta Kozłowskiego kierować groźby karalne dotyczące nawet pozbawienia życia! O zaistniałej sytuacji poszkodowany oficjalnie powiadomił Wydział Policji do Walki z Cyberprzestępczością specjalizujący się z walką w przestępczości tej dziedziny.

Tzw. stalking, a dokładnie mówiąc – przestępstwo stalkingu – może być popełnione na dwa sposoby. Poprzez uporczywe nękanie innej osobę (art. 190a §1 kodeksu karnego) lub poprzez podszywanie się pod nią (art. 190a §2 kodeksu karnego). Zarówno stalking w postaci uporczywego nękania jak i realizowany poprzez podszywanie się pod inna osobę zagrożone są karą pozbawienia wolności do 3 lat. Ściganie stalkera następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jeśli jesteś ofiarą stalkera nie czekaj. Zgłoś się na policję!


IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast