Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Wystarczy jedna świeca… / Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wystarczy jedna świeca… / Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wystarczy jedna świeca… żeby rozproszyć czyjeś ciemności. W parafiach Diecezji Tarnowskiej trwa akcja „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Świece Caritas rozprowadzone są przez parafialne i szkolne koła Caritas. Świece można nabyć również najczęściej przed Msza Św. w  zakrystii.

„Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” jest organizowane w Polsce po raz dwudziesty czwarty. „Miłosierdzie jest jedno” – takie hasło towarzyszy w tym roku Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom. Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała prawie sto dziewiętnaście tysięcy małych oraz sześć tysięcy czterysta dużych świec, które są symbolem pomocy dzieciom. W parafiach będą one do nabycia przez cały Adwent. 

W czasie 24-letniej historii akcji rozprowadzono ponad 50 mln świec. Dzięki temu pomoc otrzymało nawet kilkadziesiąt milionów dzieci z ubogich rodzin. Podczas tegorocznej edycji Caritas Polska i Caritas diecezjalne planują rozprowadzić ok. 3 mln świec.

– Świeca jest znakiem wrażliwości i solidarności z dziećmi z najuboższych rodzin. Sytuacja wielu rodzin i najmłodszych poprawiła się dzięki działaniom rządu, ale nadal jest wiele braków jeśli chodzi o wspieranie dzieci. Zebrane ofiary przeznaczymy na dofinansowanie letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z rodzin mniej zamożnych i wielodzietnych oraz na pomoc w leczeniu i rehabilitacji małych pacjentów – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W tym roku w diecezji tarnowskiej, dzięki funduszom z poprzedniego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ponad sześćset dzieci wyjechało na zimowy wypoczynek podczas ferii, a prawie tysiąc dziewięćset dzieci na wakacje. Caritas przeznaczyła na ten cel prawie 180 tys. zł. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy jako gest solidarności najbardziej potrzebującym najmłodszym na świecie. W tym roku te środki trafią do potrzebujących dzieci z Ameryki Południowej. Zostaną przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach. Chcemy także wesprzeć placówki polskich misjonarzy działających na tym kontynencie oraz projekty mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.

Od lat ofiara za małą świecę wynosi 5 zł, a za dużą 12 zł.

Tradycyjnie świece z Tarnowa zabierają też tarnowscy kapłani pracujący w różnych europejskich krajach. W tym roku dotrą one do Francji, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i pierwszy raz do Norwegii.

 

Caritas / IB /TGN 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast