Nie przegap
Strona główna » Kultura » Wystawa malarstwa Ryszarda Kołdrasa – zdjęcia

Wystawa malarstwa Ryszarda Kołdrasa – zdjęcia

DSC_7984W piątkowy wieczór w Sali wystawowej brzeskiego RCKB odbyło się otwarcie wystawy obrazów Ryszarda Kołdrasa. Na wernisażu zgromadzili się rodzina, przyjaciele, koledzy, koleżanki i znajomi, a także osoby, które chciały obejrzeć obrazy namalowane przez tragicznie zmarłego w 1996 roku malarza.

Ryszard Kołdra nie był malarzem z wykształcenia, lecz z zamiłowania. Studiował na Wydziale Elektrotechniki Akademii Górniczo – Hutnicznej w Krakowie. Jednakże jego marzeniem była nauka malarstwa i studia na ASP. W 1976 po zaliczeniu pierwszego semestru przerwał studia w AGH z myślą rozpoczęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Niestety nie udało się. Ponownie zdał egzamin wstępny na AGH i został studentem na Wydziale Górniczym. W 1981 rozpoczął pracę w kopalni soli w Bochni, która stała się jego wielką pasją. W bocheńskiej kopalni przeszedł wiele szczebli kariery zawodowej. W 1993 wygrał konkurs na dyrektora kopalni. Na początku 1996, mimo  osiągnięć (m. in. utworzenie w 1995 Uzdrowiska Kopalnia Soli Bochnia, zakończenia generalnego remontu szybu Sutoris, udostępnienia podziemnych wyrobisk dla regularnego ruchu turystycznego oraz działalności kulturalnej) wskutek odmiennej od rady pracowniczej koncepcji rozwoju przedsiębiorstwa w zakresie dalszego funkcjonowania zakładu górniczego Siedlec-Moszczenica został odwołany z funkcji. 9 października 1996 miał powrócić na zajmowane kiedyś stanowisko w dziale inwestycji. Zginął 5 października 1996 w wypadku samochodowym w Jodłówce. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Brzesku. Jego imię nosi komora w kopalni soli na poziomie August, przystosowana do funkcji rekreacyjnych i leczniczych.

W twórczości plastycznej Ryszarda Kołdrasa odnaleźć można inspiracje i cytaty z wielkiej światowej sztuki, a także fascynacje średniowiecznym malarstwem tablicowym i  malowidłami wczesnorenesansowymi. Na dobrym poziomie stoją jego portrety. Malował je w niewielkich formatach, niektóre to wręcz miniatury. Obrazy Ryszarda Kołdrasa, w tym również ładne martwe natury, odznaczające się subtelną kolorystyką. Znajdują się przeważnie u jego przyjaciół i znajomych, którym je chętnie ofiarowywał.

Twórcom wystawy Ryszarda Koładrasa, którą możemy oglądać w RCKB udało się zebrać liczną kolekcję malarstwa autora, którą warto obejrzeć. Na szczególną uwagę na pewno zasługuje cykl ikon oraz kilka obrazów z cyklu „Wielkie Żarcie”.

Wystawa będzie czynna do połowy maja.IB

Fot. Bogusław Hajduk